Boiska sportowe, ogrody przydomowe i działkowe, tereny zielone, lotniska, pola – to miejsca w których kret nie jest objęty ochroną prawną. To małe zwierzątko jest często utrapieniem właścicieli ww miejsc. Łatwo jest stwierdzić jego obecność po kopczykach ziemi. Jego pożywienie to dżdżownice i larwy owadów. W ich poszukiwaniu wykopuje podziemne korytarze ( ok. 15 m/h ) przy okazji niszcząc rośliny, które hodujemy.
Są trzy metody pozbycia sie kreta: stosowanie repelentów, pułapek chwytnych lub trucizn.
Repelenty to substancje wydzialające nieprzyjemny dla kreta zapach. Występują najczęściej w postaci granul ( np. Kretol GR ) lub nasączonych pałeczek ( Kret – Von 02VP ). Zanim wyłożymy repelent musimy wytyczyć drogę ucieczki dla kreta. Otoczone repelentem zwierzątko zacznie intensywnie poszukiwać drogi ucieczki czyniąc większe niż zazwyczaj szkody.
Pułapki chwytne w postaci plastikowych rur z zapadkami umieszczamy w korytarzach aktywnych. Przed zamocowaniem należy je wyparzyć we wrzątku w celu usunięcia zapachu plastiku. Zwierzę staje się wówczas bardziej ufne i wchodzi do środka.
Trucizny występują w postaci granul lub świec. Przy stosowaniu granulatu ( np. Kretox GR ) musimy pamiętać, że to kret decyduje czy podejmie truciznę. Jeżeli w pobliżu jest coś atrakcyjniejszego – trucizna nie zostanie podjęta. Ten problem znika przy stosowaniu świec ( np. Anorin FK ). Przy ich aplikacji należy zachować zalecane przez producenta środki ostrożności.
W ostatnim czasie coraz częściej używamy odstraszaczy akustycznych. Warte polecenia są modele najnowszej generacji, których wysyłane dźwięki są modulowane w określonych częstotliwościach przez co kret nie przyzwyczaja się do dźwięków ( np. Kreto-Szok ).
Ponieważ ogrody stały się wizytówką właściciela warto zaniechać stosowanie domowych sposobów: nasączone różnymi substancjami ściereczki ( zapach ) lub puszki na patykach ( efekt wizualny ).
Należy pamiętać, że poza miejscami podanymi na początku artykułu kret jest objęty ochroną prawną.