Dalie, zwane również Georginiami, to przepiękne i efektowne, pochodzące z Meksyku kwiaty. Zachwycają tysiącami odmian, bogactwem form i barw, za wyjątkiem niebieskiej i czarnej. Znajdziemy wśród nich odmiany o wysokości od 20 do 150 centymetrów, o kwiatach pojedynczych, półpełnych, o kwiatach pełnych, dalie karłowe, niskie i o różnych koszyczkach. Wielka różnorodność w wielkości, budowie kwiatów, sprawiło, że sklasyfikowano dalie w 10 grup. Najpopularniejsze są dalie dekoracyjne, pomponowe, kaktusowe, pojedyncze i karłowe.
Dalie należą do roślin bulwiastych, zimujących w pomieszczeniach. Organem spichrzowym jest karpa utworzona przez nasady pędów i bulwiasto zgrubiałe korzenie. Karpy po zimowym przechowaniu przegląda się usuwając zgniłe lub wysuszone, następnie dzieli się na kilka części, aby na każdej były 2-3 pąki odnawiające i 2-3 bulwiaste korzenie. Podzielone karpy na przełomie kwietnia i maja sadzi się w glebie przepuszczalnej, starannie uprawionej. Niskie odmiany sadzi się co 25 cm, wysokie co 50-60 cm.
Karpy przykrywa się ziemią na 3-5 cm. Dla dalii należy przeznaczyć stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. W czasie lata rośliny należy podlewać i 2-3 krotnie dokarmiać nawozem wieloskładnikowycm, dostarczając łącznie około 100 g nawozu na 1m2. Odmiany wysokie należy palikować, aby zabezpieczyć je przed wyłamaniem. Przed zimą, tuż po wystąpieniu pierwszych przymrozków, dalie powinniśmy wykopać, ich pędy przyciąć 10-20 centymetrów nad ziemią. Po wysuszeniu karp rośliny powinny trafić do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem i tam w temperaturze 5-8şC powinny przezimować, przy jednoczesnej, przeprowadzanej na bieżąco kontroli bulw. Dalie narażone są zarówno na choroby wirusowe – mozaikę dalii, grzybowe – szarą pleśń, zgniliznę twardzikową, głowniową plamistość oraz szkodniki – mszyce, przędziorki, skorki i ślimaki. Od razy powinniśmy zwalczać mszyce, mogące stać się przyczyną chorób wirusowych. Zastosowanie: wysokie odmiany na rabaty, do tworzenia grup ogrodowych i na kwiat cięty, niskie na obwódki, do ogrodów skalnych i do uprawy w pojemnikach.