Jak doprowadzić Hippeastrum (Amarylis) do ponownego kwitnienia?

Hippeastrum, potocznie zwane amarylisem to piękna roślina ciesząca ogromnych rozmiarów kwiatem o różnorodnych barwach. Cebule tej rośliny bez problemu dostaniemy w wielu sklepach ogrodniczych a z roku na rok na rynku pojawia się coraz większy wybór różnorodnych odmian. Zakupiona roślina niemalże od razu po posadzeniu wypuszcza pęd kwiatostanowy, który cieszy nasze oczy przez kilka dni zimowych, kiedy to za oknem jest jeszcze zimno i śnieżyście. Kwiat szybko przekwita i tutaj pojawia się problem. Co zrobić, aby roślina ponownie zakwitła w roku następnym?

Zacznę od ważnego aspektu, który ma wpływ na to czy roślina ponownie zakwitnie a więc uprawa. Sadząc cebulę powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Doniczka nie powinna być zbyt duża w porównaniu do wielkości cebuli. Sadzimy ją jedynie w połowie zagłębiając w ziemi. Ziemia zastosowana do uprawy powinna być dobrej jakości (np. Substral, Kronen, Compo), nie ma, co oszczędzać w tym temacie. Następnie ważne jest prawidłowe nawożenie, ponieważ jest to roślina dosyć żarłoczna. Moja propozycja jest taka, aby w momencie sadzenia wymieszać z podłożem nawóz Osmocote do roślin kwitnących o przedłużonym działaniu. W takim przypadku nie musimy się martwić o dodatkowe nawożenie a roślina dostaje regularnie dawkę nawozu.

Doniczkę z cebulą powinniśmy postawić w miejscu słonecznym, ale nie bezpośrednio na słońcu i regularnie, obficie podlewać przez całą wiosnę i lato. Bardzo ważne jest, aby roślina do końca lata wytworzyła co najmniej 5-7 liści, jeżeli tego nie uczyni to znaczy, że coś źle zrobiliśmy. Roślina nie będzie w stanie zbudować dostatecznie dużej cebuli a tylko taka jest  w stanie wytworzyć nowe pędy kwiatowe. W dalszej części naszej uprawy, czyli koniec sierpnia, początek września przestajemy cebulę podlewać, można ten termin przesunąć, jeżeli, (o czym wcześniej wspominałem) ta niedostatecznie urosła. Po zaprzestaniu podlewania czekamy aż wszystkie liście same uschną, możemy trochę pomóc roślinie i poodcinać już zamierające liście. Cebulę następnie wyjmujemy z doniczki, delikatnie czyścimy i przenosimy do chłodnego miejsca, temperatura powinna wynosić mniej więcej 12 – 15 stopni Celsjusza. Po około 4-6 tygodniach sprawdzamy, co u naszej cebuli słychać, prawidłowe jej suszenie i schładzanie powinno się objawiać tym, że ze szczytu cebuli powinny delikatnie wystawać zaczątki pąków kwiatowych, ale nie jest powiedziane, że takie zaczątki nie pojawią się dopiero po jej posadzeniu. Jedno jest pewne po 6 tygodniach cebulę możemy posadzić do świeżej ziemi postępując tak jak przy pierwszym sadzeniu. Jeszcze jedna uwaga, możemy dowolnie sterować kwitnieniem naszych pociech. Czas, jaki roślina potrzebuje, aby zakwitnąć to około 6 tygodni, więc sadząc cebulę w połowie listopada będziemy mieli pięknie kwitnącą ozdobę na święta.

Warto spróbować się trochę pobawić, bo nic tak nie cieszy jak kwiat kwitnący w domu zimą, do tego taki piękny.

Życzę udanej uprawy.

16 Comments

Leave a Comment
  1. Zasadniczą różnicą między Hippeastrum a Amarylisem jest przede wszystkim łodyga kwiatowa, która u Hippeastrum jest w przekroju okrągła i wewnątrz pusta. U Amarylisa łodyga jest pełna. Na rynku występuje też rodzaj Vallota, którego łodygi kwiatowe dorastają raptem do wysokości 30 cm. To właśnie Hippeastrum (zwartnica) jest najpowszechniej uprawianym rodzajem w około 70 gatunkach. Natomiast Rodzaj Amaryllis ma tylko jeden gatunek: Amaryllis belladonna – amarylis piękny. Tak samo rodzaj Vallota, którego jedyny znany gatunek Vallota speciosa, występuje podobnie jak Amarylis belladonna w Kraju Przylądkowym. Wszystkie trzy rodzaje należą do rodziny Amaryllidaceae. Z kolei Wallotę odróżnimy od pozostałych dwóch głównie po tym, że cebule są zdecydowanie mniejsze oraz tym, że liście pozostają zielone cały rok dlatego roślina może być uprawiana przez cały rok.

  2. jestem pod wrazeniem kwitniecia hipeastrum. Hoduje je od kilku lat i zawsze pieknie mi kwitna. W tym roku kwitnie mi szesc. Jedna mi przekwitla a nastepne kwitna. Staram hodowac je tak jak nalezy i ciesze sie nimi z roku naok, gdy sa coraz ladniejsze

  3. Już zaczynam sadzić te piękne kwiaty. Na razie wysadziłam dwie które puściły pąki a na inne to jeszcze za wcześnie by osądzać czy zakwitną czy nie. Dopiero co wsadzone.

  4. Jestem pod wrażeniem piękna roślina hipeastrum.tez mam ją i jak zakwitnie to aż miło popatrzeć.Zresztą wszystkie rośliny są piękne jak są zdrowe.

  5. Do autora: dlaczego niepotrzebnie stresuje Pan potencjalnych hodowców? Hodowla hippeastrum jest dużo prostsza niz Pan opisuje, a niektórymi radami absolutnie się nie zgodzę

    “Bardzo ważne jest, aby roślina do końca lata wytworzyła co najmniej 5-7 liści, jeżeli tego nie uczyni to znaczy, że coś źle zrobiliśmy”
    roślina wypuści tyle liści, ile wypuści, jeśli nie rośnie ich więcej, widocznie cebula nie potrzebuje kolejnych. I nie oznacza to wcale, że źle się ją hoduje, zresztą co to znaczy “coś źle zrobiliśmy”?

    “prawidłowe jej suszenie i schładzanie powinno się objawiać tym, że ze szczytu cebuli powinny delikatnie wystawać zaczątki pąków kwiatowych, ale nie jest powiedziane, że takie zaczątki nie pojawią się dopiero po jej posadzeniu”
    Pierwsze słyszę. Hoduję hippeastra od lat i nigdy na tym etapie nie było zaczatków pąków. Zasuszona cebula wygląda jak zasuszona cebula, nie tzreba wyszukiwać nowych pędów – te wypuści kiedy znajdzie się w ziemi.

    Co do sadzenia cebuli jesienią (jak Pan radzi – w listopadzie): owszem, można, ale ze znaczną stratą – w listopadzie nie ma jeszcze wystarczająco dużo światła, żeby roślina rozwinęła się prawidłowo, kwiaty będa mniejsze, cebula nie urośnie wystarczająco, a cykl zostanie zaburzony. Najlepiej jest sadzić cebule w styczniu, kiedy sa już ku temu odpowiednie warunki.

    Podejrzewam, ze nigdy nie hodował Pan tej rośliny, a rady pochodzą z teorii.
    Pozdrawiam

  6. A co jeśli moja cebula wogóle jeszcze nigdy nie wypuściła żadnego kwiata ? Hoduję ją od dwóch lat i ani razu jeszcze mi nie zakwitła.Pierwszego roku była ogromna ,liście miały wręcz 1,5 m długości ale co z tego skoro nawet nie doczekałam się kwiatu. Za namową mojej teściowej,która postępuje tak jak mi powiedziała , doprowadziłam roślinę do tego by liście obeschły i wsadziłam cebulę do lodówki ,po 3 miesiącach umieściłam cebulę w doniczce. Pięknie i szybko rośnie ,liście są silne i zielone, mojej teściowej kwiatnie mi nie :(

  7. Ja też hoduję Hippeastrum i tez podobnie jak jedna z osób które wczesniej się publikowały na tej stronie zauwarzam kilka błedów na niej .Mianowicie Hippeastrum ma pustą łodygę kwiatową .Amarylis pełną .To jedyna róznica zewnetrzna .Nie zgadzam sie też z autorem stronu co do ilości liści . To nie jest warunek konieczny .ja bym powiedział masa lisciowa wręcz przeszkadza w kwitnieniu .Według mnie sa trzy determinanty kwitnienia tych roślin -pierwsze to okres spoczynku -przynajmniej dwa miesiace .Dwa to żyzna i przewiewna gleba -według mnie najlepsza jest Bella firmy Hydrokomplex .No i nawóz .Uzywałem kiedyś potasowego Hydrowit H-100 i wtedy Kwiaty pojawiały sie co roku . Woda klasycznie ,jak suche to podlać .im nie zaszkodzi kilka dni suchej gleby .Przy podlewaniu nalezy pamiętać o tym aby nie polewać po cebuli bo może zakonczyć sie to chorobą. W momencie zasadzenia usuwam tez lużnie stare łuski .

  8. To jeszcze raz ja -temperatura w jakiej zimuja moje cebule to 12 -15 stopni to jeden z niezbednych warunków

  9. Mi nadal nie kwitnie , eksperymentuję . Obecnie cebule są w chłodnym miejscu , niedługo będę myślała o posadzeniu jej . Ale jedno jej muszę przyznać . Może mi nie kwitnie ale za to skubana się rozmnaża :D Co ją wyjmę-cebulkę z ziemi to zawsze ma przy sobie nowe cebulki ,oczywiście korzystam , bo jakże by nie inaczej ;p

  10. Właśnie przed chwilą posadziłam 2 hipeastrum. Jeszcze mam kilka wsadzić. O tej porze jest to najładniejszy kwiatek zimą który kwitnie. Szukam hipeastrum żółtego.

  11. Od kilku lat sadziłam hipeastrum.A od dwóch gdy tylko wsadzę cebulę do doniczki to ta wypuszcza tylko liście..i tak już puściło mi 7 cebul,wszystkie uwzięły się i nie puszczają pędów kwiatowych..co robić?

  12. mój dopiero przekwitł a już wypuścił nowy pęd i wygląda na to,że zakwitnie niebawem.Co zrobić z tym co przekwitł, obciąć go? jest nadal zielony.

  13. Mam takie pytanie. Ostatnio kupiłem żonie cebulkę posadziliśmy ją i teraz zastanawiamy się kiedy powinny pojawić się jakieś pierwsze zielone pędy? Wydaje nam się że zrobiliśmy wszystko dobrze jedyne co nas zastanawia to to że na zdjęciach z sadzenia cebulki są oczyszczone i mają resztki poprzednich liści. Nasza cebulka jest cała zasuszona łącznie z górą.

  14. moje cebule które kupiłam były duże a teraz są coraz mniejsze ..dlaczego

  15. Posadziłam 3 cebule razem poniewaz nie wiedziałam co to za kwiat. Po trzech latach raczyła zakwitnąc. Cały czas miała tylko długie zielone liscie . W tym roku zrobię tak jak Pan poleca i zobaczymy. Kwiat jest identyczny jak na zdjeciu.

  16. Moja Belladonna nie kwitnie od posadzenia do doniczki w tym roku mija 5lat a ona stoi jak zaczarowana,wypuszcza tylko długie wiotkie liście, cieniutkie, jasnozielone.Czy jeszcze można ją uratować?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *