od Tomasz z 30 lipca 2018
Okres letni, ze względu na wysoką temperaturę i obfitość pożywienia jest idealną porą dla rozwoju wszelkiego rodzaju owadów i pajęczaków. Nie da się ukryć, że duża część tego “mikroświata” jest niezbędnym ogniwem w ekosystemie, jednak niektóre gatunki mogą zagrozić twoim uprawom, roślinom ogrodowym i zebranym plonom. Tą niechlubną działalnością zajmują się głownie
mszyce,
wciornastki, czerwce,
przędziorki i
opuchlaki.
Na szczęście przeciwko większości agrofagów możesz spokojnie stosować specjalistyczne środki owadobójcze. Z drugiej strony w twoim ogrodzie z pewnością pojawiają się owady, delikatnie mówiąc, uciążliwe. Na czoło stawki wysuwają się, bez wątpienia,
komary i
meszki, a
kleszcze i
pająki dzielnie im wtórują. Postęp nauki znalazł rozwiązanie także i na te problemy, nie musisz już stosować szamańskich metod odstraszania komarów, wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiedni, bezpieczny dla zdrowia środek.
Kontynuując podróż po świecie owadów, nie sposób nie wspomnieć o tych, które mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia twojej rodziny. Na szczególną uwagę zasługują tu szerszenie (Vespa crabro) i ich mniejsze krewniaczki osy (Vespa vulgaris).
Chyba, jak każdy, masz już jakieś przykre doświadczenia z tymi owadami – pamiętasz ten pojawiający się nagle ból, łzy w oczach i widok czmychającego złoczyńcy. Nawet małe dzieci wiedzą, że os nie wolno drażnić, a igranie z szerszeniami zakrawa na lekką niepoczytalność.
O ile jad osy jest dla człowieka niegroźny (pod warunkiem, że osoba nie jest uczulona), o tyle już 2 – 3 użądlenia szerszenia mogą przenieść nas na tamten świat. Dlatego właśnie niezwykle istotne jest pilnowanie dzieci w miejscach, gdzie mogą pojawić się osy i szerszenie.
Osy i szerszenie to owady społeczne, których gniazdo funkcjonuje podobnie, jak ul, lecz owady te, zamiast wytwarzać miód, zajmują się ekspansywną działalnością zbieracko-zbójnicką. Nie da się ukryć, że jak każde stworzenie, osy są na swój sposób pożyteczne – zapylają kwiaty i ograniczają populację innych, mniejszych owadów.
Na otwartym terenie spotkać możesz niemal wyłącznie robotnice, których głównym zadaniem jest obrona gniazda przed intruzami oraz dostarczanie pożywienia dla królowej i rozwijających się larw. Gniazdo dość łatwo rozpoznać – wygląda jak całkiem sporych rozmiarów brudna papierowa bryła o nieokreślonym kształcie. Zwykle wokół gniazda lata wiele owadów, więc lepiej zbytnio się do niego nie zbliżać (zwłaszcza, jeśli są to szerszenie). Lokalizacja gniazda bywa różna – w naturze są to konary drzew, gałęzie oraz dziuple, a także jamy w ziemi. W środowisku zurbanizowanym, owady zazwyczaj wybierają poddasza, stare szopy, szczeliny w murach, opuszczone samochody idt.
Co możesz zrobić by pozbyć się znalezionego gniazda?
Otóż możliwości jest kilka. Do likwidacji gniazd szerszeni zobowiązani są strażacy, ale z doświadczenia wiem, że przyjeżdżają tylko do gniazd zlokalizowanych w miastach, bardzo blisko budynków mieszkalnych (i zwykle proszą o zakup
środka owadobójczego). Z osami musimy radzić sobie sami.
Zdecydowanie odradzam stosowanie specyfików “medycyny ludowej”, bo przeważnie można w ten sposób owady rozwścieczyć. Nie próbuj więc oblewać gniazda wodą, kwasem solnym (bo możesz się poparzyć), ani benzyną (bo pewnie spalisz sobie szopę).
Pamiętaj, że operację niszczenia gniazd należy przeprowadzać wyłącznie po zmroku, gdy owady są już nieaktywne. Przed całą akcją koniecznie załóż na siebie wiele warstw ubrania oraz grube, skórzane rękawice, dopilnuj, aby zasłonić każdy fragment skóry. Pojedyncza warstwa ubrań nie zabezpieczy cie przed długim żądłem szerszenia.
Do neutralizacji owadów i ich larw użyj
specjalnych środków, dostępnych w formie sprayu, pod wysokim ciśnieniem (dzięki temu możesz zaaplikować preparat z dość dużej odległości). Po wymierzeniu pojemnika w gniazdo, dokonaj kilkusekundowego, obfitego oprysku i uciekaj gdzie pieprz rośnie. W pierwszej kolejności zginą owady, które zostały bezpośrednio spryskane, dopiero później te, które pozostały w gnieździe. W razie potrzeby czynność możesz powtórzyć następnej nocy. Koniecznie zapoznaj się z ulotką zakupionego preparatu.
Jeśli gniazdo os lub szerszeni znajduje się pod ziemią, znacznie trudniej je zlikwidować. W taki przypadku najlepiej wezwać straż pożarną bądź innych fachowców. Nie wtykaj węża z wodą do otworów wylotowych z gniazda! Zwykle otworów jest dużo, więc nic tym nie zdziałasz, a możesz nie zdążyć uciec.
Jeśli nie masz w pobliżu gniazda, a owady przylatują by znaleźć coś do jedzenia do twojego ogrodu, dbaj, aby kubły na śmieci były szczelnie zamknięte i rozstaw w kilku miejscach
specjalne pułapki, zawierające wabiącą ciecz. Konstrukcja tych urządzeń pozwala na skuteczne wyłapywanie owadów z otoczenia.
One Comment
Leave a CommentOpisane tutaj niesamowite zagrozenie ze strony szerszeni (2-3 ukaszenia powodujace smierc) to wierutne bzdury.