Choroby grzybowe oraz agrofagi to problemy ogrodnicze, z którymi zwykle walczymy w trakcie sezonu. Niestety, prawidłowa profilaktyka nie może ograniczać się do leczenia roślin już po wystąpieniu pierwszych objawów. Podobnie, jak w przypadku naszego zdrowia, o kondycję ogrodu powinniśmy dbać przez cały rok.
Zdecydowanie łatwiej zapobiegać, niż leczyć – to stwierdzenie sprawdza się w każdym aspekcie życia. Jak zapobiegać? To dość proste – wystarczy poznać swego wroga tak, aby skutecznie przewidywać jego posunięcia. W dalszej części niniejszego tekstu przybliżymy nieco sylwetki najbardziej pospolitych chorób i pasożytów roślin, z którymi spotykamy się w ogrodzie.
Drobna plamistość liści (patogen: Blumeriella jaapi)
Choroba te dotykają drzew pestkowych, a bagatelizowanie jej problemu może prowadzić do zniszczenia całego sadu w ciągu kilku sezonów. Drobną plamistość liści najlepiej zwalczać tuż po zakończeniu zbiorów. Wykonujemy wówczas jeden lub dwa opryski preparatami takimi jak Syllit 65WP; Score 250EC lub Topsin M 500SC.
Rak bakteryjny (patogen: Pseudomonas syringae)
Podobnie, jak w przypadku drobnej plamistości liści, choroba ta dotyczy głównie drzew pestkowych (choć atakuje czasem również jabłonie i grusze). Aby zapobiec wystąpieniu tej choroby musimy wykonać dwa opryski preparatami miedziowymi – na początku i pod koniec fazy opadania liści. Zwalczanie raka bakteryjnego prowadzimy przy pomocy preparatów takich jak Miedzian 50WP.
Parch jabłoni (patogen: Venturia inaequalis)
Otocznie grzyba wywołującego parcha jabłoni dojrzewają w opadłych liściach, by na wiosnę znów rozpocząć cykl rozwojowy i rozsiewać zarodniki. Aby skutecznie ograniczyć dojrzewanie otoczni parcha, wystarczy wykonać prosty zabieg oprysku 5% roztworem mocznika. Dzięki opryskowi rozkład liści ulega przyspieszeniu. Zabieg wykonujemy w trakcie fazy intensywnego opadania liści.
Rak drzew owocowych (patogen: Nectria galigena)
Niestety choroba pojawia się coraz częściej w naszych sadach (atakuje głównie jabłonie). Podobnie, jak sadownicy z zachodu Europy powinniśmy przeciwdziałać tej chorobie co roku, po zakończeniu zbiorów. Jeśli rozpoznaliśmy raka drzew owocowych w naszym sadzie, zwalczanie powinniśmy zacząć tuż po zbiorach i kontynuować aż do całkowitego opadnięcia liści. W pierwszej fazie (tj. od zbiorów do rozpoczęcia opadania liści) stosujemy opryski preparatami: Kaptan 50WP oraz Topsin M 500SC. W następnym etapie, wykonujemy dwa opryski preparatami miedziowymi (jeden na początku, a drugi pod koniec fazy opadania liści). Dobrze sprawdzają się tu Miedzian 50WP lub Cuproflow 375SC.
Bawełnica korówka (szkodnik na jabłoniach)
Pasożyta tego trudno wyplenić w trakcie sezonu ze względu na zasłonięcie kory przez koronę drzewa. Jesienią, po opadnięciu liści możemy jednak wykonać skuteczny oprysk preparatem Actara 25WG.
Miodówka gruszowa (szkodnik na gruszach)
W tym wypadku nasze działanie skupiamy na dorosłych osobnikach tego pasożyta, co pozwoli na ograniczenie jego populacji w następnym sezonie. Miodówkę zwalczamy przy pomocy preparatu Decis 2,5EC.