Kulinarne przysmaki – Przepisy z Róż – cz.1

porady_roze_kulinarnie01

Róża na wiele sposobów – dziś pierwsza porcja przepisów – SMACZNEGO

Herbatka różana. Świeże lub suszone płatki róży razem z zieloną lub czarną herbatą zalać wrzątkiem.
Cukier różany. Dwie garści płatków róży ususzyć i wsypać razem z około trzema filiżankami cukru pudru do szklanego słoja i szczelnie zamknąć. Aromatyczny cukier różany poprawi smak każdej słodkiej potrawy.porady_roze_kulinarnie02
Poncz różany. Dwie garści płatków kwiatowych różanych z dwiema łyżkami cukru zalać 1 litrem wytrawnego białego wina i wstawić na jedną godzinę do lodówki. Potem usunąć płatki i wlać 1 litr szampana. Podawać z pływającymi kwiatami lub świeżymi płatkami.
Pasta z owoców róży. Przygotowane owocnie róży zalać wodą lub winem i na tydzień ustawić w ciemnym miejscu np. w piwnicy. Rozmiękczoną masę owocową przetrzeć przez drobne sito i podawać z jogurtem lub lodami.
Chutney z owoców róży i pigwy. 250 g rozdrobnionych owoców róży, 250g oczyszczonych z gniazd nasiennych i pokrojonych w kostkę owoców pigwy z posiekaną w kostkę cebulą, dwoma ząbkami czosnku, dwoma goździkami, szczyptą zielonego imbiru, dwiema filiżankami brązowego cukru, jedną filiżanką octu winnego, doprawione szczyptą soli i pieprzu podgrzewać, mieszając, aż owoce się rozpadną, a masa zacznie żelować. Wyjąć goździki i ząbki czosnku, a masę przełożyć do wysterylizowanych słoików ze szczelnym zamknięciem. Przechowywać jak dżemy. Doskonały dodatek do mięs!
porady_roze_kulinarnie02Dżem z owoców róży. Około 500 g przygotowanych owoców róży zalać wodą i postawić na cały dzień, a potem zagotować. Gdy owoce są już dość miękkie, przetrzeć je przez sito i dodać taką samą objętość cukru, sok z cytryny i gotować. Po około 10 minutach gotowania masę przełożyć do wysterylizowanych słoików z zakrętką. Dla bardziej korzennego smaku można doprawić odrobiną cynamonu lub imbiru.
Herbata z owoców róży – przepis nr 1. Na jedną filiżankę naparu, łyżkę suszonych owoców róży zagotować i postawić na 10 minut do naciągnięcia. Słodzić miodem.
Herbata z owoców róży – przepis nr 2. Wysuszone owoce róży opłukać, zalać przegotowaną wodą i w chłodzie przetrzymać 12 h. Potem napój podgrzać szybko, przecedzić, osłodzić do smaku i zaraz podawać gorący. Jest to zimowy napój z zawartością witaminy C (ilość witaminy C zależna jest od odmiany róży i sposobu jej suszenia). Wartość witaminowa zwiększa się, gdy herbatę spożyjemy wraz z drobno pokrajaną jadalną częścią owocu.

Życząc smacznego, obiecuję niebawem dołączyć kolejne przepisy na różane pyszności

4 Comments

Leave a Comment
  1. WItam,

    Bardzo ciekwe przepisy z kwiatami rozanymi. Znalam tylko konfitury z roz.
    Pytranie czy do tych smakowitosci nadaja sie wszystkie platki roz.

    Pozdrawiam
    Teresa

  2. Witam,
    Wszystko opisane bardzo szczegółowo, poza jednym drobiazgiem, który dawno temu skutecznie zniechęcił mnie do robienia przetworów z owoców dzikiej róży. Ten drobiazg – to sposób na dokładne oczyszczenie owoców ze znajdujących się wewnątrz włosków, bez długotrwałego płukania skutkującego rozmiękczeniem owoców i utratą witaminy C i innych cennych składników. Jeśli jest jakiś sposób, który nie wymaga benedyktyńskiej cierpliwości i nie grozi podrażnieniem skóry, to w przyszłym sezonie wracam do zaniechanego tematu.
    Pozdrawiam,
    Małgorzata

  3. Do wytworzenia smakowitości z reguły nadają się płatki wszystkich róż (oczywiście tych nie rosnących przy jezdniach), lecz najlepsze efekty dają płatki róż wielkokwiatowych ze względu na ich wielkość i „wrodzony” już zapach, róże wielkokwiatowe najwspanialej pachną ze wszystkich róż.

  4. Drylowanie owoców róży przeprowadzamy w następujący sposób:
    1) Poszczególne świeżo zerwane owoce róż (suche i nie przepłukane) oczyszczamy odcinając nożykiem szypułki oraz główki, tj. pozostałości kielicha. Szypułki można też obrywać lub jeśli ktoś ma długie paznokcie na palcu wskazującym też jest to bardzo dobre narzędzie do wyskubania szypułki.
    2) Drylujemy, czyli wyjmujemy z wnętrza owocków twarde białe nasiona wraz z włoskami, posługując się nożykiem z okrągłą końcówką, małą wąską łyżeczką lub innym zaokrąglonym czubkiem twardego narzędzia (mniejsze owoce róż przecina się nożykiem na połówki i tak wyjmuje się nasiona).
    3) Otrzymane łupinki owoców róż przepłukujemy starannie kilka razy pod bieżącą wodą, odsączamy i suszymy. (Owoce do drylowania muszą być suche, nie przejrzałe, nie robaczywe, nie za miękkie i w miarę jeszcze twarde, bo w innym przypadku nasionka lepią się, brudzą narzędzie i palce. Dalej stosujemy wg wybranego przez siebie przepisu….

    Miło pzdr. Krzysztof J.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *