Ładne i trwałe kompozycje można zaplanować z roślin sezonowych, bylin, traw ozdobnych, krzewów, a nawet drzew. Jednakże przed wyborem rośliny należy uwzględnić kilka czynników, które pozwolą dobrać najodpowiedniejsze gatunki. Przede wszystkim trzeba określić ekspozycję donic (miejsce słoneczne czy cieniste, osłonięte od wiatru czy wietrzne) oraz wymagania glebowe rośliny.
Dla miejsc nasłonecznionych klasycznymi roślinami sezonowymi są: surfinie, pelargonie, kocanki, lobelie, bratki, bakopy i werbeny. Standardowe nasadzenia z roślin jednorocznych i dwuletnich możemy zamienić na przykład na nasadzenia z ziół, które zapewnią nam nie tylko atrakcyjność przez cały sezon (kwitnienie, oraz ozdobność liści), ale również mogą zostać wykorzystane w kuchni.
Szczególnie interesujące są szałwie, lebiodki i tymianki. Zioła te zakomponowane w donicy wraz z krzewami np. lawendą oraz trawami ozdobnymi (np. rozplenica, kostrzewa, miskant) czy bylinami takimi jak perovskia, irys lub rozchodnik, stworzą wspaniałe kompozycje o wysokiej atrakcyjności, niezmiennej aż do zimy.
W większych donicach zaplanować można również krzewy: bukszpany (tutaj możemy zdecydować się na rośliny formowane), kosodrzewiny, jałowce – rośliny te są zimozielone co oznacza, że wyglądają atrakcyjnie również w okresie zimowym. Dodatkowo połączone z kwitnącymi bylinami lub trawami ozdobnymi stworzą w donicy niepowtarzalną kompozycję.
Ponadto w dużych donicach można posadzić drzewa, najlepiej sprawdzają się: sosny, brzozy (w odmiane ‘Youngii’), wiązy ‘Camperdownii’, modrzewie (szczepione), a także klony palmowe. W przypadku klonów należy pamiętać aby nie były one narażone na silne wiatry, które w szczególności zimą mogą spowodować przemarznięcie rośliny.
Dla miejsc zacienionych z roślin sezonowych oraz ziół można zastosować: niecierpki, fuksje, begonie oraz miętę. Także i dla nienasłonecznionej wystawy zaplanować można wiele innych gatunków poza tymi jednorocznymi. Z bylin fantastycznie na balkonach i tarasach sprawdzają się funkie, bergenie, brunery czy żurawki. Kwitnienie nie stanowi głównego atutu tych roślin – są ozdobne dzięki pięknym liściom.
Atrakcyjność kwiatów zapewnią nam krzewy takie jak: hortensja, azalia, a posadzone w sąsiedztwie z trzmieliną fortune’a ‘Emerald Gaiety’, bukszpanem oraz niskimi roślinami: runianką, barwinkiem, bluszczem sprawią, iż kompozycja będzie oryginalna i ciesząca oko cały sezon.
Większość z zaproponowanych przeze mnie roślin można nabyć w Zielonym Centrum pod Wrocławiem. Po dokonaniu wyboru roślin dostosowanego do ich wymogów oraz do warunków panujących na projektowanej przestrzeni, proszę pamiętać o prawidłowym ich posadzeniu.
Przy sadzeniu należy zastosować warstwę drenażu (najlepiej użyć do tego celu keramzytu) oraz odpowiednie dla danej rośliny podłoże. Większość roślin z wyjątkiem jednorocznych ma szansę przetrwać do następnego sezonu, jednakże przez okres zimy należy zabezpieczyć je przed mrozami (ocieplenie donic, okrycie roślin).
Wiosna jest idealnym czasem na realizację planów zagospodarowania tarasu lub balkonu. Ostatnio bardzo popularna stała się usługa projektowania tarasów. W tym celu warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia architektów krajobrazu z Zielonego Centrum, którzy wykonują profesjonalne projekty takich aranżacji.