Planując ogród marzy nam się bujna zieleń, morze kwiatów… ale czasami nasze marzenia ograniczone są przez jakość gleby. Piaszczyste czy ubogie w składniki pokarmowe gleby do to niemałe wyzwanie do założenia ogrodu.
Istnieją różne rozwiązania tego problemu. Po pierwsze możemy poprawić jakość gleby stosując nawozy organiczne. Dobrze sprawdza się tu obornik czy nawozy pochodzenia roślinnego np. gorczyca, łubin, facelia (w miejscu gdzie planujemy założyć ogród, po odchwaszczeniu, wysiewany nasiona tych roślin, a kiedy wyrosną przekopujemy). Możemy także wymienić glebę, ale jest to dość pracochłonne i kosztowne.
Innym sposobem na ubogą glebę jest odpowiedni dobór roślin, o małych wymaganiach środowiskowych. Dla lubiących iglaki polecam jałowce i sosny. Z roślin liściastych niewymagające gatunki to brzozy, sumaki, berberysy, tawuły. A także cała gama bylin – sukulentów m.in. rojniki, rozchodniki czy innych polecanych do ogródków skalnych. Przy niewielkim nakładzie pracy pokażą swoj urok.
Możemy także zdecydować się na uprawę roślin w pojemnikach lub w podwyższonych rabatach. Te drugie możemy zbudować z drewna, kamienia itp., wnętrze wypełniamy żyzną ziemia i dopiero wtedy sadzimy rośliny. A to kilka “pewniaków” do ogrodu
berberysy – bogactwo ich kolorów, powoduje iż znajdą miejsce w każdym ogrodzie
Karłowe odmiany brzózek – tutaj Younglii – tworzą malownicze parasole
jałowce płożące też mogą zachwycić barwą
tutaj odmiana blue&gold
na żywopłoty odporny i silnie rosnący jałowiec Silver Star, też z pięknie “łaciatymi” igłami
sosna Oculus – Draconis (oczy smoka) z pięknie paskowanymi igłami
sorbaria – tawlina, zadomowi się w każdym miejscu, a jesienią pięknie ożywi nasz ogród
sumak octowiec – tutaj odmiana Dissectum – bardzo szybko wytworzy koronę, która da nam schronienie w upalne dni