Jedną z poważniejszych chorób drzew pestkowych ( czereśnia, wiśnia, nektaryna, brzoskwinia ) jest rak bakteryjny drzew. Postęp choroby zainfekowanego chorobą drzewa przebiega szybko. Objawy w postaci delikatnych pęknięć kory i obumarłych kwiatów zwykle na początku nie są kojarzone z tą chorobą. Dopiero zapadnięcia kory i wycieki żywiczne są podstawą do właściwego zdiagnozowania choroby.
Zwalczanie choroby jest dosyć proste a zarazem pracochłonne. Zabiegi zaczynamy od usunięcia porażonych pędów tnąc je poniżej miejsca porażenia. Miejsca cięcia zabezpieczamy maścią ( np. Dendromal 2 ). Wycieki żywiczne usuwamy mechanicznie i podobnie jak w miejscach cięć zabezpieczamy maścią. Ważne w walce z chorobą są zabiegi chemiczne preparatami miedziowymi ( np. Miedzian 50WG ). Zabiegi zapobiegawcze wykonuje się wiosną w czasie nabrzmiewania pąków ( bakterie zimują m.in. na pędach i w korze ) i jesienią zaraz po opadnięciu liści ( bakterie wnikają w tkankę poprzez ranki po opadniętych liściach ). Zabiegi interwencyjne wykonujemy zazwyczaj w trakcie kwitnienia.
Rak bakteryjny jest bardzo poważną chorobą – 5% porażonych drzew dyskwalifikuje całą kwaterę. Skutkiem infekcji jest osłabienie jakości i ilości plonu oraz zwiększenie wrażliwości na mróz. Dlatego warto kupować odmiany odporne na tę chorobę i sadzić je na glebach lżejszych.
Bogdan Stachulec – specjalista śor