Renowacja trawnika

trawnikJeżeli nie są Państwo zadowoleni ze stanu swojego trawnika, szpeci on ogród, na którym Państwu zależy, być może potrzebna jest jego renowacja?

Renowacji wymagają trawniki źle założone, o dużym zachwaszczeniu (zwłaszcza chwastami jednoliściennymi i wieloletnimi), o nierównej powierzchni i słabej żywotności murawy oraz wieloletnie, zniszczone intensywnym użytkowaniem.

Zakładanie nowego trawnika to dobry moment na  instalację nawadniania automatycznego. Coraz więcej osób decyduje się na  tego typu inwestycje. Zwłaszcza ostatnie gorące i suche lata, długie okresy bezdeszczowe sprawiły, że różnice pomiędzy trawnikami nawadnianymi automatycznie, a tymi zaopatrywanymi w wodę ręcznie lub wcale nie podlewanymi, są ogromne i widoczne gołym okiem. Nawadniane rośliny są zdrowsze, rosną bujniej i są mniej podatne na uszkodzenia. Nawadnianie jest też nieocenione w kluczowym momencie, czyli przy zakładaniu trawnika i kiełkowaniu nasion.

Być może zawsze marzyli Państwo o oczku wodnym lub skalniaku, ale nie było okazji? Przy renowacji trawnika lepszej nie będzie!

Zanim rozpoczniemy prace nad nowym trawnikiem, musimy usunąć ten, którego chcemy się pozbyć. Można to zrobić stosując metodę chemiczną (tak zwany ugór herbicydowy) lub mechaniczne usuwanie darni.

Gdy ziemia gotowa jest do uprawy następuje najważniejszy i najbardziej pracochłonny etap: przygotowanie terenu. Trzeba mieć pewność, że na całości powierzchni przeznaczonej na trawnik warstwa ziemi urodzajnej jest równa. Należy też wykonać odpowiednie spadki i wyrównać powierzchnię ziemi. Być może potrzebne też będzie wykonanie drenaży, zwłaszcza na glebach cięższych, o dużym udziale frakcji minerałów ilastych. Błędy popełnione przy przygotowaniu terenu przez osoby w tym niedoświadczone są najczęściej nie do naprawienia przy późniejszej pielęgnacji.

Jakość trawnika będzie tym większa, im lepsze stworzymy warunki do wzrostu trawy. Należy więc pamiętać o zapewnieniu roślinom składników pokarmowych poprzez nawożenie przedsiewne, które powinno być poprzedzone rzetelną analizą gleby. W następnych latach nie wolno zapominać o dokarmianiu roślin, zwłaszcza na terenach intensywnie użytkowanych i często koszonych.

Na odpowiednio przygotowanym gruncie można rozpocząć siew trawy. Należy dokonać wyboru mieszanki traw, najlepiej przystosowanej do warunków lokalnych i funkcji trawnika.

Doskonałym rozwiązaniem jest również wybór trawy z rolki, gdyż już po kilku dniach od założenia możemy się cieszyć z efektu docelowego.

Renowacja trawnika pozwoli Państwu na nowo cieszyć się zielenią otaczającą Państwa domy. Znów w słoneczne popołudnie będą Państwo mogli zrelaksować się wygodnie na miękkim i pachnącym trawniku.

HORTICO SA od 17 lat zajmuje się ogrodnictwem świadcząc usługi najwyższej jakości. Zajmujemy się również projektowaniem, zakładaniem i pielęgnacją terenów zieleni na terenie Wrocławia i Lublina oraz okolic, a najlepszą rekomendacją jest szerokie grono zadowolonych klientów. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania.

Pozdrawiam,

Jakub Kolasa

Projektowanie, Zakładanie i Pielęgnacja Ogrodów

Product Manager

kom.   0 697 979 993 e-mail: jakub.kolasa@hortico.pl

One Comment

Leave a Comment
  1. Chciałam zapytać co posadzić na żywopłot pod betonowym płotem. Nadmieniam, że miałam w tym miejscu piękny liguster /żywopłot do czasu, aż mojemu sąsiadowi zachciało się postawić przy moim żywopłocie betonowy płot. Wcześniej był płot z siatki dlatego żywopłot miał światło z obu stron i pięknie rósł. Zaznaczam że od strony sąsiada żywopłot też był obcinany. W ubiegłym roku musiałam wyciąć resztki żywopłotu ponieważ odchodził od płotu i przewracał się.Chciałabym na to miejsce posadzić coś tzn. nie wiem czy tuje czy inne rośliny co dało by wysoką i wąską zieloną ścianę i rosło pod tym betonowym płotem. Bardzo proszę o radę ponieważ nie wiem jakie rośliny mogą egzystować jednej strony bez światła. Jednocześnie chciałabym żeby to była roślina /drzewo nie wymagające dużo pracy. Jeżeli to miałyby być tuje to w jakiej odległości posadzić jedną od drugiej, żeby tworzyły zwartą zieloną ścianę. Nie mam też sposobu na pozbycie się korzeni od starego żywopłotu. W ubiegłym roku pryskałam kilka razy preparatem Randap ale korzeniom to nie zaszkodziło. Proszę również o radę jak przygotować podłoże pod ewentualne rośliny. To jest wąski pasek ziemi, około 40 metrów i przy wjeździe. Z pozdrowieniami. R.G.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *