Konfitura z róży.
1/4 płatków róż,
1 kg cukru,
1/2 litra wody, sok z cytryny.
Płatki róż oczyścić, pokropić sokiem z cytryny i rozcierać, aż pokaże się sok. Przełożyć do szklanego naczynia i pozostawić do następnego dnia. Zagotować cukier z wodą i do rzadkiego jeszcze syropu włożyć roztarte płatki, gotować na bardzo małym ogniu tak długo, aż syrop zgęstnieje, a płatki róż staną się przezroczyste. Tą wspaniałą konfiturą można nadziewać pączki oraz wykorzystać do mazurka różanego.
Konfitura z róży – przepis nr 2.
1/2 kg płatków róży cukrowej (dzikiej róży Rosa Rugosa),
2 l wody, 60 dag cukru,
1 i 1/2 cytryny, 100 ml grenadiny.
Płatki wrzucamy do wrzątku, a gdy się zagotują, odcedzamy je (wodę zachowujemy) i wrzucamy do zimnej wody. Odstawiamy na 10 minut, po czym ponownie odcedzamy. 1,5 l wody, w której gotowały się róże, wlewamy do garnka (poj. 4 l), dodajemy cukier oraz sok z całej cytryny. Gotujemy, szumując syrop, a gdy już będzie gęsty, dodajemy do niego płatki i smażymy na małym ogniu 3-4 godz. Na koniec dodajemy sok z połowy cytryny i grenadinę. Gotową konfiturę zamykamy w wyparzonych, gorących słoikach.
Konfitura z róży – przepis nr 3.
1/2 kg płatków róży cukrowej (dzikiej róży Rosa Rugosa),
2,5 szklanki cukru,
2 cytryny.
Obetnij białe nasady płatków, które mają gorzki smak. Płatki dokładnie umyj i wysyp na ściereczkę, aby obeschły. Dopiero teraz odważ właściwą ilość.
W dużym garnku, najlepiej 5-litrowym, zagotuj dwie szklanki wody i wsyp do niej płatki. Mieszanina będzie się pieniła, dlatego potrzebny jest tak duży garnek. Gotuj płatki na średnim ogniu przez 5 minut. Wyciśnij sok z cytryn. Wsyp do garnka cukier, wlej sok z cytryn, wymieszaj i znowu doprowadź do wrzenia. Od tego czasu, co jakiś czas mieszając, gotuj płatki na wolnym ogniu ok. 45 minut. W tym czasie cukier powinien się rozpuścić, a masa stopniowo gęstnieć. Kiedy na powierzchni zaczną się pojawiać pierwsze bąble, a później utworzy się coś w rodzaju piany, możesz sprawdzić, czy konfitura jest gotowa. Wylej jej kroplę na spodeczek, jeżeli dość szybko zastygnie i pokryje się cienką, suchą warstewką, możesz już zestawić garnek z ognia. Wlej konfiturę do słoików i szczelnie zakręć. Z podanych ilości powinieneś otrzymać dwa półlitrowe słoiki.
Konfitura z róży – przepis nr 4.
1 kg owoców dzikiej róży,
1,5 kg cukru,
3 szklanki wody, sok z jednej cytryny.
Dojrzałe, twarde owoce dzikiej róży umyć, nadciąć z jednego boku, starannie usunąć pestki i włoski. Po usunięciu nasion owoce należy umyć wielokrotnie, aby dokładnie wypłukać ze środka krótkie włoski, osączyć na sicie. Wodę zagotować z połową cukru, włożyć owoce róży i gotować przez kilka minut (podczas gotowania zdejmować wytwarzającą się pianę), zdjąć z ognia i postawić na 24 godz. Następnie owoce wyjąć łyżką cedzakową, do syropu dodać pozostały cukier i sok cytryny. Całość chwilę gotować, włożyć owoce i powoli smażyć. Usmażoną konfiturę przełożyć do czystych małych słoiczków, zamknąć pokrywkami, ochłodzić. Przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Konfitury z owoców dzikiej róży używa się głównie do dekoracji deserów i ciast.
Likier z płatków róży.
Świeże płatki na wpół rozkwitłej róży obrać z żółtych zakończeń, oczyścić, napełnić nimi pół butelki i zalać spirytusem o mocy 70%. Postawić na kilka tygodni na słońcu lub w ciepłym miejscu. Zlać spirytus, wlać go na świeże płatki róż do butelki i znów odstawić na kilka dni. Spirytus przecedzić przez flanelę. Z 2 kg cukru i 1 l wody przyrządzić syrop, a gdy ostygnie, zalać go różanym spirytusem i dobrze wymieszać. Kiedy likier ustoi się i wyklaruje, przelać go do flaszek, zakorkować i odstawić. Jeżeli kolor likieru będzie raczej czerwony niż różowy, dodać spirytusu i – jeżeli ktoś ma – nieco olejku różanego.
Wino z płatków róży.
Około 2.5 l płatków róży pomarszczonej Rugosa, garść rodzynek,
1.2 kg cukru,
4l wody,
ok. 15 g kwasku cytrynowego,
2g pożywki zaczyn drożdży.
Z rozwiniętych kwiatów zbiera się same płatki. Płatki zbiera się w słoneczny dzień po obeschnięciu rosy, deszczu itp. Najlepiej do przewiewnego naczynia (kosz, łubianka). Torby foliowe są bezużyteczne, gdyż w ciepły dzień na słońcu płatki błyskawicznie się zaparzają, tracąc aromat. Zebrane płatki, wolne od zanieczyszczeń typu: piasek, owady, zielone części roślin i środki kwiatów, przekłada się do dużego garnka emaliowanego (stal nierdzewna jest niewskazana, gdyż katalizuje rozpad barwników, aromatów i witamin) i zalewa się wodą z kwaskiem cytrynowym. Woda powinna mieć temperaturę około 60 – 70 °C. Na 1 litr płatków (nie ubitych, ale też niezbyt rozluźnionych) daje się 6 – 7 litrów wody (można eksperymentować) i pół łyżeczki do herbaty kwasku cytrynowego. (kwasek ma za zadanie wydobyć barwniki z płatków i ustabilizować je, bo w samej wodzie zmieniają barwę na fioletową). Tak przygotowaną mieszankę płatków z wodą przykrywa się, i pozostawia do ostygnięcia do temperatury pokojowej, od czasu do czasu mieszając (najlepiej drewnianą łyżką).
Po ostygnięciu, płatki odcedza się sitkiem i wyciska (powinny być blade, prawie białe i wiotkie). Do wody z ekstraktem płatków dodaje się cukru, w zależności od projektowanej mocy wina, i szczepi drożdżami. Fermentacja burzliwa trwa około 2 – 3 tygodni, w zależności od ilości cukru i rasy drożdży. Po tym czasie wino się klaruje i jest gotowe do pierwszego obciągu.
Wino z płatków róży – przepis nr 2.
Około 5 kg owoców dzikiej róży,
6 litrów a później jeszcze 2 litry wody,
3 kg cukru, 10 g kwasu cytrynowego,
4 g pożywki fosforanu amonowego,
drożdże winne rasy Madera.
Oczyszczone, dojrzałe (najlepiej po przemarznięciu) owoce zalać gorącą wodą. Po ostygnięciu część płynu zlać, rozpuścić w nim 50 dag cukru, kwasek cytrynowy, pożywkę oraz drożdże, najlepiej przygotowane już jako matka drożdżowa.
Wszystko razem wymieszać, dodać do owoców zalanych wodą, zatkać otwór butli korkiem z waty. Postawić w dość ciepłym pomieszczeniu przez 5 dni. Kilkakrotnie wstrząsać. Następnie wylać wszystko, przecedzić przez sito, owoce wycisnąć.
Wytłoczyny zalać 2 litrami ciepłej wody i po 24 godzinach wygnieść i przecedzić. Zlać oba moszcze i jeśli nie będzie 10 litrów uzupełnić woda z pozostałym cukrem, jeśli będzie, to w części płynu rozpuścić cukier. Butlę zatkać korkiem z rurką fermentacyjną. Po kilku tygodniach ściągać wino. Czekać do sklarowania. Po pewnym czasie rozlać do butelek. <<
Nalewka z płatkami róży.
Woda 1 szklanka, płatki róży cukrowej dobrą garść,
melisa 1 łyżka deserowa,
cukier 1 szklanka,
miód 1 szklanka,
wódka 1,5 litra,
imbir 1 szczypta,
goździk 5 kostek,
po jednej szczypcie cynamonu, świeżej mięty i gałki muszkaułowej.
Płatki róży zagotować z przyprawami (przez 20 minut) następnie dodać cukier, miód i wódkę i dalej gotować przez 10 minut, gotować tak aby wywar nie wrzał. Ostudzić i wlać do gąsiorka zamknąć szczelnie, odstawić w ciemne i ciepłe miejsce na 5-6 dni. Kiedy płyn stanie się klarowny, przelać przez bibułkę, do butelki i pozostawić na 5-6 dni, oczywiście zakorkować.
Nalewka z dzikiej róży z brendy.
1 kg owoców dzikiej róży,
3/4 l spirytusu,
1/4 l wódki czystej,
1/4 l Brendy,
0,5 l miodu akacjowego,
2 szklanki przegotowanej chłodnej wody,
2 goździki, 2 ziarna kardamonu, 2 cm laski cynamonu.
1. Owoce róży, jeśli nie przemarzły na krzewie, zamrozić w zamrażalniku, umyć i pozakłuwać za pomocą widelca.
2. Zalać spirytusem, dodać goździki, kardamon i cynamon.
3. Naczynie zamknąć szczelnie i odstawić na 2 miesiące kilkakrotnie nim w tym czasie potrząsać.
4. Po tym okresie nalewkę zlać z nad owoców, owoce w miarę możliwości wycisnąć.
5. Wodę przegotować, schłodzić do temperatury około 40°C, wymieszać z miodem.
6. Przefiltrować, połączyć z nalewem z owoców, dodać wódkę i Brendy.
7. Wymieszać, odstawić zakryte na kilka godzin.
8. Rozlać do butelek, szczelnie zamknąć i odstawić na minimum 4 miesiące.
Dżem z jabłek i dzikiej róży.
Jabłka 75 dag,
owoce róży 25 dag,
cukier 50 dag.
Jabłka umyć, obrać, pokroić na ćwiartki. Rozgotować z cukrem i niewielką ilością wody. Dodać wydrylowane, starannie oczyszczone owoce róży. Razem gotować aż dżem zrobi się gęsty. Gorący przenieść do wyprażonych słoików, zakręcić i odwrócić do góry dnem.
Napój z owoców dzikiej róży z poziomkami.
20 dag świeżych albo 5 dag suszonych owoców dzikiej róży,
30 dag poziomek,
2.5 szklanki wody, cukier.
Owoce dzikiej róży umyć, oczyścić z pestek, rozgnieść i zalać wrzątkiem na 1 godz. Po upływie tego czasu odcedzić i ostudzić. Poziomki umyć, usunąć szypułki i zmiksować. Wymieszać z wywarem z róży, doprawić do smaku cukrem. Podawać po oziębieniu w wysokich ceramicznych kubkach.
Życząc smacznego, obiecuję niebawem dołączyć kolejne przepisy na różane pyszności
– Opracowanie: Krzysztof Janczewski – |