Rośliny doniczkowe hodowane w mieszkaniach, podobnie jak rośliny rosnące w ogrodzie mają naturalnych wrogów w postaci m.in. szkodliwych owadów. O ile w ogrodzie większość z nich jest łatwo zwalczyć, o tyle w domu w niektórych przypadkach może to stać się bardzo problematyczne. Wiele preparatów zarejestrowanych do zwalczania poszczególnych szkodników nie należy używać w mieszkaniach z racji szkodliwego oddziaływania na osoby tam przebywające ( w szczególności osoby starsze i dzieci ).
Przed wykonaniem zabiegu należy dobrze rozpoznać owada, który zasiedlił naszą roślinę. Pozwoli to dobrać właściwy preparat do zaistniałego problemu. Na naszych roślinach można zauważyć:
– mszyce – owady o długości 2 – 4mm; przeważnie w kolorach czarnym, zielonym lub żółtym. Kolonie mszyc można najczęściej zauważyć na młodych pędach i liściach roślin. W tym przypadku najbardziej właściwym będzie ProAgro AE, który będzie można aplikować także w wysokich temperaturach. Preparat będzie dostępny w Polsce od marca 2009.
– wciornastki – dokładnie można zobaczyć je dopiero przez lupę. To brązowo – czarne owady długości do 1,5 mm. Żerują często niezauważone np. wewnątrz pąków kwiatowych.
– przędziorki – różowe pajączki, których obecność łatwo zauważyć nie tylko z racji kontrastowego ubarwienia ( w stosunku do koloru liścia ), ale także z powodu dobrze widocznych oprzędów.
– tarczniki – najczęściej można dostrzec je żerujące na łodygach roślin. Wyglądem przypominają łuski najczęściej w brunatnym kolorze. Wciorniastki, przędziorki i tarczniki z dobrym efektem można zwalczyć używając gotowego preparatu BJ Home & Garden.
– mączlik szklarniowy – biała muszka długości 1 – 1.5 mm. Do zwalczania warto użyć preparatu Pokon Plant Spray AE. Z powyższego zestawienia widać, że zaproponowane preparaty są odpowiednio dobrane tak aby były wygodne i bezpieczne w użyciu.
Takiego komfortu nie da się osiągnąć przy zwalczaniu niektórych szkodników glebowych. W tym przypadku stosujemy Nomolt 150SC – preparat używany w produkcji wielkotowarowej np. w sadach. Ww preparaty są ostatecznością. Często można uniknąć ich stosowania postępując wg zasad:
– przyjrzyjmy się kupowanym roślinom czy nie są zasiedlone jakimiś szkodnikami, zwracając szczególną uwagę na liście
– czy są jakieś ślady żerowania lub widoczna jest tzw. rosa ( efekt ślinienia się owadów w trakcie żerowania ).
Rośliny kupujmy w dobrych sklepach ogrodniczych. – przed zakupem warto poznać cechy roślin, które chcemy kupić do mieszkania. Niektóre gatunki są szczególnie chętnie zasiedlane przez szkodniki.
– przesadzanie roślin tylko do ziemi zakupionej w sklepach i centarch ogrodniczych. W ziemi ogrodowej mogą znajdować się szkodniki. – zastosujmy żółte i niebieskie tablice lepne. Kolory przywabiają niektóre owady. Dzięki nim przy małej populacji można zapobiec zasiedleniu rośliny przez szkodniki wyłapując w ten sposób nieliczne osobniki. – warto stosować specjalne chusteczki do pielęgnacji roślin. Oprócz usunięcia kurzu można usunąć rosę ( efekt ślinienia ) i ewentualnie złożone jaja szkodników.
– po zwalczeniu owadów konieczne jest nawożenie, które przywróci roślinie wigor i zdrowy wygląd.
– systematyczna kontrola roślin na obecność owadów.
Specjalista śor Bogdan Stachulec