Ochojniki to owady z grupy pluskwiaków ( podobnie jak mszyce ). Bardzo dużo publikacji w prasie i programach telewizyjnych poświęca się dwóm gatunkom: ochojnikowi świerkowemu i świerkowo-modrzewiowemu.
Tym razem kilka słów o ochojniku korowojodłowym ( obiałce jodłowej ). W Polsce pojawił się ponad 100 lat temu. Od kilku ostatnich lat jego liczebność niepokojąco wzrosła na terenie całego kraju. Można go spotkać przede wszystkim na starszych jodłach. Obiałka to owad barwy jasnobrązowej i brązowej o długości ok. 1,5mm. Owady i jaja przez nie złożone otoczone są białą watą. To powoduje, że zwalczanie ich przy pomocy preparatów kontaktowych powierzchniowych ( np. perytroidów typu Fastac 100EC, Karate Zeon 050CS itp ) z góry skazane jest na niepowodzenie. W stadium larwalnym owady żerują pod korą. Po kilku tygodniach odpada kora, natomiast po kilku latach zamiera drzewo.
Czy można je skutecznie zwalczyć? Odpowiedź na dzień dzisiejszy brzmi: nie!!! Preparaty olejowe stosowane wiosną ( np. Treol 770EC lub Promanal 60EC ) nie są zarejestrowane do ochrony jodły. Podobnie jest z preparatami zawierającymi substancję czynną imidachlopryd: ProAgro 100SL ma rejestrację w modrzewiu i świerku; natomiast pozostałe ( Confidor 200SL, Kohinor 200SL ) mają rejestrację do niektórych roślin ozdobnych pod osłonami. Z roślin ozdobnych ( w tym roślin iglastych ) wyrejestrowany został jeszcze jeden preparat, który mógłby być skuteczny w przypadku ochojnika korowojodłowego: Mospilan 20SP.
Stąd negatywna odpowiedź i brak podpowiedzi w rozwiązaniu problemu w związku z obecnym stanem prawnym.
Pozdrawiam,
Bogdan Stachulec
One Comment
Leave a CommentW tym roku rynek choinek chyba się nasycił. Dużo handlarzy w mojej opinii zostało z choinkami. Mnóstwo choinek sprowadzanych jest do Polski z Danii i Niemiec. Do tego brak śniegu, i jakoś nie było klimatu na prawdzwe choinki :(