Zimowit jesienny Colchicium autumnale (często błędnie zwany ziemowitem) swą nazwę zawdzięcza porze kwitnienia, której początek w naszym klimacie przypada na pierwszą połowę września. Ta niewielka, bo osiągająca od 10 do 30 cm wysokości roślina w naszym kraju występuje w niższych partiach gór oraz na terenach wyżynnych i zasiedla głównie środowisko wilgotne o względnie wysokim stopniu nasłonecznienia.
W warunkach naturalnych zimowity można spotkać na podmokłych łąkach oraz w lasach mieszanych o rzadkim drzewostanie. Niestety w naszym kraju roślina ta nie jest szeroko rozpowszechniona, a w związku z jej ścisłą ochroną zdecydowanie nie polecamy przenosić znalezionych okazów z łąki do ogrodu.
Zimowit jesienny jest rośliną wieloletnią, której organem spichrzowym i przetrwalnym są bulwy. Z bulwy wyrasta pęczek krótkich korzeni oraz od 3 do 8 wąskich, lancetowatych liści. Co ciekawe liście tego gatunku wyrastają już w marcu, a cały okres wegetacji i magazynowania substancji zapasowych trwa do końca czerwca, kiedy zachodzi usychanie liści. Krótki okres rozwoju wiąże się zatem z dość dużym zapotrzebowaniem na związki mineralne (niezbędne stosowanie nawozu). Kwitnienie rozpoczyna się w sierpniu, a pąk kwiatowy wyrasta bezpośrednio z bulwy.
Jesienią stara bulwa rodzi 2 – 3 bulwy potomne, które rozwijają się aż do lata przyszłego roku. Dlatego też najlepszym momentem rozsadzania zimowitów jest czerwiec lub lipiec. Bulwy najlepiej sadzić na głębokości około 15 cm pozostawiając 20 cm odległości pomiędzy roślinami. Sadzenie nowo zakupionych bulw może odbywać się od początku lipca aż do końca sierpnia.
Sadzenie zimowitów powinniśmy dobrze zaplanować, biorąc pod uwagę fakt, że rośliny te lubią dość silne nasłonecznienie oraz zasadowy odczyn gleby. Najlepiej unikać sadzenia wśród znacznie wyższych roślin. Fioletowe, liliowe i białe zimowity doskonale prezentują się na trawnikach oraz wrzosowiskach. Pamiętajmy, że zarówno nowo zakupione bulwy, jak i te, które uzyskaliśmy z rozsad należy zaprawić przed posadzeniem. Dobrze sprawdza się tu Kaptan Zawiesinowy 50WP.
Na koniec warto wspomnieć, że zimowit jesienny od pokoleń używany był w medycynie ludowej jako środek na reumatyzm, bóle karku oraz padaczkę. Obecnie wyciągi z nasion tej rośliny stosuje się w terapii niektórych nowotworów oraz jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Niestety zimowit jesienny, ze względu na dużą zawartość alkaloidów (m. in. kolchicyny) jest śmiertelnie trujący. W żadnym wypadku nie powinniśmy samodzielnie stosować tej rośliny w celach leczniczych. Co więcej, jeśli w naszym ogrodzie bawią się małe dzieci, powinniśmy zrezygnować z uprawy tej pięknej rośliny.