Październik to doskonały czas na sadzanie krzewów liściastych, kopanych ze szkółki z tak zwanym gołym korzeniem. Posadzone w październiku liściaki zdążą się częściowo ukorzenić zanim przyjdą mrozy. Rośliny sadzone w okresie jesiennym są znacznie mniej narażone na wysychanie niż te sadzone wiosną.
Rośliny z gołym korzeniem są wykorzystywane głównie do zakładania żywopłotów.
Idealną rośliną do wykonania tego typu nasadzenia jest ligustr pospolity „Ligustrum vulgare”. Ten gęsty krzew liściasty jest jedną z najpopularniejszych roślin do budowy żywopłotów. Pokrojem i budową przypomina bukszpan wiecznie zielony.
Liście są niewielkie częściowo zimozielone. Białe kwiaty ligustru pospolitego podobne do kwiatów lilak rozwijające się od czerwca do lipca a następnie wytwarzające się małe owocki (lekko trujące dla ludzi) utrzymujące się nawet całą zimę dodają dużo walorów dekoracyjnych.
Krzew jest bardzo wytrzymały na mrozy suszę i zanieczyszczenia powietrza, wymaga natomiast dużo światła. Rośnie na glebach każdego rodzaju z wyjątkiem nieprzepuszczalnych, zimnych gleb gliniastych.
Żywopłot z ligustru powinien składać się z dwóch rzędów, w których sadzonki występują naprzemiennie. Odległość między sadzonkami powinna wynosić od 20do 30cm. Z tego wynika, że na 1metr bieżący należy kupić od 4 do 6 sadzone. Odległość między rzędami ma mniejsze znaczenie, powinna ona wynosić 30-100cm.
Częste i regularne cięcie ligustru jest zalecanie nie tylko ze względy na formowanie pokroju, ale także dla zagęszczenia korony. Nie bójmy się tego robić gdyż ligustr jest rośliną bardzo lubiącą przycinanie.
Pierwsze cięcie najlepiej wykonać zaraz po posadzeniu, około 10-30cm nad ziemią (pozostawienie nie przyciętych sadzonek lub przycięcie ich na zbyt dużej wysokości spowoduje, że żywopłot nie będzie zagęszczony u dołu).