Biała plamistość liści gruszy – zapobieganie i zwalczanie

biala-plamistosc-gruszyBiała plamistość liści gruszy jest chorobą, która poraża głównie liście najczęściej w drugiej połowie lata. Efektem wystąpienia choroby jest wcześniejsze opadanie liści, pogorszenie ilości i jakości plonu, a w późniejszej konsekwencji osłabienie drzewa przed sezonem zimowym. Choroba objawia się pojawieniem się na liściach białych plam. Ich ilość jest uzależniona od wrażliwości odmiany oraz od przebiegu pogody ( w chłodne lata nasilenie wzrasta ).

W momencie opadania liści na białych plamach widać wyraźne czarne punkty. To zarodniki grzyba na przyszły sezon.
Aby poradzić sobie z białą plamistością gruszy do uprawy amatorskiej należy dobierać odmiany mniej wrażliwe na tę chorobę. Niezbędne są opryski wczesnowiosenne preparatami miedziowymi takimi jak Miedzian 50WG, Mag 50WP i podobne. Należy pamiętać, że preparaty stoswane do zwalczania parcha gruszy traktuje się jako zapobiegawcze na białą plamistość liści. Szczególnie wartym polecenia jest jest Carpene 65WP i Discus 500WG.
Jeżeli okaże się, że jesteśmy posiadaczami odmian wrażliwych na tę chorobę wręcz konieczny staje się zabieg fungicydem miedziowym w okresie od końca kwitnienia do czerwcowego opadania zawiązków ( np. Miedzian Extra 350SC ).
Jesienią na pewno warto spalać porażone przez chorobę liści ograniczając w następnym sezonie jej występowanie.
Życzę powodzenia i udanych zbiorów.

Bogdan Stachulec – specjalista d/s śor

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *