Choinka na święta i po świętach

christmas-treeW ostatnich latach bardzo modne stało się kupowanie świerków w donicach. Przeważnie jakiś czas po świętach zmarnowaną roślinę wyrzucaliśmy na śmietnik. A może warto o nią zadbać i wiosną posadzić ją w ogrodzie???
Aby tego dokonać ważne jest stworzenie sprzyjających warunków w domu. W okresie świąt, gdy drzewo jest ozdobą mieszkania, pomieszczenie w którym stoi roślina nie może być nagrzane wyżej niż 20 stopni.

Wyższa temperatura wybudzi roślinę ze snu co uniemożliwi po świętach wystawienie rośliny na balkon. Odradzam dłuższą hodowlę świerka w mieszkaniu z tego względu, że źle znosi warunki tam panujące ( suche powietrze ). W czasie świąt roślinę podlewamy umiarkowanie tak, aby podłoże w pojemniku było lekko wilgotne. Część nadziemną opryskujemy preparatem “Zielona choinka” Jest to preparat zawierający żywicę. Naniesiony na igły ogranicza odparowanie wody z rośliny poprawiając jednocześnie jej estetykę. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża oraz wody w roślinie zwiększa jej odporność na mróz.
Po maksymalnie 5 dniach roślinę wystawiamy na zewnątrz. Dla pewności ( ochrona przed mrozami ) górę okrywamy włókniną. Podłoże w dni z temperaturą powyżej 0 stopni delikatnie podlewamy.
Gdy nadejdzie wiosna roślinę wysadzamy do ogrodu używając do tego odpowiedniego podłoża. Warto zaraz po posadzeniu zaaplikować Starter-Plus – preparat poprawiający kondycję rośliny i poprzez zawartość witaminy B1 niwelujący jej stres po przesadzeniu. Po ok. 2 tygodniach zaczynamy zasilanie nawozami ( np. Acid Plus ). Warto często sprawdzać czy nie pojawiły się infekcje grzybowe lub jakieś szkodniki. Zwalczanie ich zaraz po zasiedleniu rośliny na pewno pozwoli ją utrzymać w odpowiednio dobrej formie.

Pozdrawiam,
Bogdan Stachulec
Specjalista ds. ŚOR

One Comment

Leave a Comment
  1. Bardzo ciekawy artykuł i pomysł na drzewka.
    Myslę, że jesli w ogródku przy domowym nie ma miejsca na choinkę, można tak przygotowaną choinkę posadzić u znajomych lub za zgodą Spółdzielni na Osiedlu, a także w innych miejscach tylko trzeba się wysilić ,żeby otrzymać zgodę na posadzenie drzewka w Gminie.

    pozdrawiam Iwonna

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *