Chrzan – jak się go pozbyć, kiedy już go nie chcesz

Chrzan jest bardzo trudną rośliną do zwalczenia. Jeżeli chrzan na działce występuje   w niewielkiej ilości to najprościej usunąć go poprzez  wyrwanie bądź wykopanie. Pomocny przy tym może być wyrywacz do chwastów (chwastownik), z tego powodu, że chrzan bardzo mocno się korzeni. Za pomocą tego urządzenia bardzo łatwo usuwa się chwasty, bez używania dużej siły (a także miejsce po usunięciu chwastów jest mało widoczne – nie ma dziury w ziemi)

Jeśli chrzanu  w ogródku jest bardzo dużo, można się wspomóc herbicydami. Na rynku dostępne są  różne preparaty do zwalczania roślin dwuliściennych (Roundup, Taifun, Glifos, Starane i inne). Efekt działania tych preparatów jest już widoczny po ok. 7 dniach (zależy od pogody; jeżeli jest ciepło i wilgotno działa szybciej), jednak całkowite zniszczenie rośliny następuje dopiero po ok. 3 tygodniach. Niekiedy przy bardzo dużych roślinach zabieg trzeba powtórzyć. Przy zakupie środka, należy zapytać sprzedawcę o dawkowanie, ponieważ chrzan jest warzywem i nie jest uwzględniany na etykiecie.

Innym, choć trochę czasochłonnym sposobem pozbycia się chrzanu jest jego zagłodzenie. Miejsce gdzie rośnie chrzan trzeba przykryć tkaniną polipropylenową bądź agrowłókniną czarną. Obydwie przepuszczają wodę i powietrze, ale nie przepuszczają promieni słonecznych. Rośliny pod taką wyściółką rosną korzystając ze swoich zapasów, ale nie mając dostępu do światła nie wytwarzają substancji odżywczych, a przez to stopniowo zamierają. W moim ogrodzie ten zabieg okazał się najskuteczniejszy, choć pozbycie się chrzanu zajęło mi ok. 7 tygodni.

Anna Stanisławska-Rosła

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *