Czerwcowe problemy w zimie

miseczniki-1-modifiedA co może mieć czerwiec do zimy zastanawiacie się zapewne Państwo widząc nagłówek niniejszego tematu. Pewnie znowu będą paplać o zmianach klimatycznych czy globalnym ociepleniu, mógłby Ktoś pomyśleć. Ale nic z tych rzeczy. Problemy są zdecydowanie bardziej prozaiczne, a  “czerwcowe” dlatego , ponieważ dotyczą bardzo specyficznej grupy owadów tarczników, miseczników i wełnowców (a poprawnie czerwców mączystych) , które wspólnie  są często określane właśnie jako czerwce.

Szkodliwość owych szkodników polega na wysysaniu soków komórkowych z zaatakowanych roślin, które w wyniku żerowania tracą kolor, żółkną i bledną a w skrajnych wypadkach mogą nawet zamierać. Cały kłopot w zwalczaniu czerwców polega na ich bardzo specyficznym cyklu rozwojowym, w którym, przez decydowaną część swojego życia, larwy są chronione przez specjalne twory w postaci miseczek czy tarczek tworzonych z wydzielanych przez nie woskowych nici.  Jest tylko jeden moment, tzw. faza larw migrujących kiedy to młode larwy wylegające się z jaj chronionych prze zamarłe ciała samic, rozpraszają się po roślinie w poszukiwaniu nowych miejsc do odżywiania. W tym krótkim okresie, który może trwać około 1 do 2 tygodni, ich ciała są na tyle miękkie i niczym nie chronione, że z powodzeniem można wtedy zastosować kontaktowe środki owadobójcze jak Decis 2,5 EC, Talstar 100 EC,   Polysect 003 ECKarate Zeon o50 CS i inne podobne.

Chwała jednak temu kto będzie w stanie precyzyjnie określic kiedy larwy udadzą sie na swoją, być może ostatnią,  wędrówkę.  W takiej sytuacji dużo pewniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatów układowych, długodziałający jak np. Confidor 200 SL. Preparat działa nawet do 8 tygodni i w tym czasie przez cały czas zachowuje swoja aktywność. Czerwce, które odżywiają się sokami roślinnymi siłą rzeczy spożywają również rozprowadzaną po całej roślinie truciznę i w ten sposób ulegają zatruciu. Ponieważ preparat działa żołądkowo wraz z pobieranymi sokami to jego działanie jest niezależne od tego czy larwy zdążyły czy nie obudować się strukturami chroniącymi górną powierzchnię ich ciała. Ponadto Confidor w pewnym stopniu stymuluje również  wzrost roślin.

Preparaty układowe możemy stosować opryskując nimi roślinę, ale również istnieje możliwość ich użycia w postaci podlewania. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać aby przed zabiegiem roślinę lekko przesuszyć. Zastosowanie preparatu na silnie nawilżone podłoże  spowoduje jego wolniejsze pobieranie przez roślinę co ograniczy efektywnośc zabiegu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *