Czerwiec w ogrodzie

Czerwiec jest zwykle miesiącem mniej pracowitym, aniżeli maj. Ogród jest piękny i zielony, a ty cieszysz się obfitym kwitnieniem. Najważniejsze prace w tym momencie ograniczają się do odchwaszczania, nawożenia i podlewania, choć z tym ostatnim nie należy przeszkadzać. Wszechobecna w tym roku wilgoć jest przyczyną nękającej twój ogród armii ślimaków. Moim osobistym problemem jest także plaga mszyc, która nawiedziła moją działkę.

Czerwiec warto rozpocząć od nawożenia drzew i krzewów – może być to kompost lub nawóz wieloskładnikowy (oczywiście, jeśli dysponujesz nawozem dla konkretnej grupy roślin, np. iglaków czy rododendronów– taki nawóz będzie wskazany).

Przekwitnięte kwiatostany różaneczników i azalii musisz oberwać – pobudzi to roślinę do dłuższego kwitnienia oraz da efekt w postaci lepszego kwitnienia w roku następnym. Usuwaj również przekwitnięte kwiaty róż (przycinając pęd w odległości dwóch par liści od kwiatu).

Po przekwitnięciu warto przyciąć także inne krzewy – wczesne tawuły, forsycję czy krzewuszkę.

Dobrą praktyką ogrodniczą jest wykopywanie cebulek hiacyntów i tulipanów. Proces ten pozwala na usunięcie osłabionych i chorych egzemplarzy, ponadto zabezpiecza rośliny przed nadmierną wilgocią. Jeśli zdecydujesz się pozostawić cebule w ziemi, to po kilku latach rośliny najprawdopodobniej zdziczeją lub wcale nie zakwitną. Po wykopywaniu musisz pamiętać o zachowaniu odpowiedniej temperatury suszenia (powyżej 25 – 35˚C) oraz przechowywania (16 – 20˚C).

Pamiętaj o ciągłym usuwaniu pożółkłych i suchych części bylin. Gatunki takie jak dzwonek ogrodowym szałwia omszona, chaber górski czy ostróżka ogrodowa winny być mocno przycięte tuż po przekwitnieniu. W kwestii nawożenia jedna uwaga – najlepiej nawozić rośliny posiadające już dobrze rozwinięty system korzeniowy (tj wysadzone lub wysiane na około miesiąc wcześniej).

Jeśli planujesz wysiewy, to czerwiec jest dobrym miesiącem na wysiew na miejsce stałe takich roślin jak nagietki, smagliczki czy groszek pachnący. Możesz także pokusić się o wysiew malw, dzwonków oraz naparstnic. Na rozsadnik z powodzeniem możesz wysiać rogownice, sasanki czy orliki, a także niezapominajki, bratki i stokrotki.

Bujny wzrost trawy wymaga zatroszczenia się o trawnik. Dokonuj regularnego koszenia i dokładnie zbieraj skoszoną trawę. Warto również użyć specjalnego nawozu do trawników, o ile trawnik nie był nawożony w maju. Myślę, że deszczowa pogoda ostatniego miesiąca wypłukała wiele składników mineralnych z gleby, więc wspomóż wszystkie swoje rośliny, by mogły oprzeć się czyhającym na nie owadom i infekcjom grzybowym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *