Czyszczenie i konserwacja sprzętu ogrodniczego

Czyszczenie i konserwacja sprzętu ogrodniczego przed zimą

Październik jest już w zasadzie ostatnim miesiącem sezonu wegetacyjnego, w którym przydają się nam mechaniczne urządzenia ogrodnicze. Spowolnienie wzrostu roślin związane z obniżoną temperaturą i skróconym czasem naświetlania sprzyja porządkowaniu ogrodu i pozwala znaleźć wolną chwilę na czyszczenie i konserwację sprzętu.

Podstawowym i najintensywniej użytkowanym sprzętem ogrodniczym jest oczywiście kosiarka. Niezależnie od tego czy używamy kosiarki elektrycznej, czy spalinowej musimy liczyć się z faktem zużywania się podzespołów mechanizmu tnącego oraz silnika. Pamiętajmy więc, że noże kosiarek są pierwszą częścią, którą należy wymienić (w trakcie sezonu noże podlegają zazwyczaj kilkukrotnemu ostrzeniu, co po pewnym czasie skutkuje zmniejszeniem wytrzymałości materiału i coraz szybszym tępieniem się sprzętu).

Na serce kosiarki, czyli silnik trzeba zwracać szczególną uwagę. Należy pamiętać, że za kilka miesięcy sprzęt musi być gotowy do działania pod dużym obciążeniem. Każdy model kosiarki posiada swoją własną instrukcję obsługi, którą powinniśmy się kierować w trakcie konserwacji. Jest jednak kilka uniwersalnych prawd, które każdy ogrodnik musi wziąć sobie do serca:

  1. Przed schowaniem kosiarki musimy ją dokładnie oczyścić z ziemi i trawy.
  2. Urządzenie wprowadzamy do suchego pomieszczenia od razu po zakończeniu jego pracy (tak, aby silnik był jeszcze rozgrzany – zapobiegnie to skraplaniu się pary wodnej).
  3. Kosiarka musi być przechowywana w pozycji poziomej (unikniemy wtedy przypadkowego zalania filtra lub gaźnika.
  4. Mechanizm tnący należy zdezynfekować odpowiednim środkiem (takim, który nie uszkodzi powłoki metalowych elementów). Doskonałym wyborem jest tu Septysan SR.
  5. W przypadku kosiarek spalinowych musimy zadbać o zużycie całego paliwa (nie wylewać!). Chroni to przed zażywiczeniem przewodów oraz elementów gaźnika.
  6. Ważną czynnością jest wymiana oleju silnikowego (tutaj musimy sprawdzić instrukcję, bowiem w niektórych modelach olej wymienia się wiosną).
  7. Na czas spoczynku należy koniecznie odłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy zapłonowej. Świece również powinno się wymieniać co sezon.
  8. Filtr powietrza najlepiej od razu wymienić, choć czasem wystarczy go przeczyścić.
  9. Styki, czyli miejsca połączeń przewodów elektrycznych dobrze jest przeczyścić preparatem WD40.
  10. Warto nasmarować osie lub łożyska kółek.

Czyszczenie i pielęgnacja nożyc i pilarek jest podobne, jak w przypadku kosiarek. Prowadnicę i  listwę tnącą trzeba koniecznie oczyścić z pozostałości roślinnych – najlepiej użyć do tego szczotki. Po gruntownym czyszczeniu, listwę tnącą trzeba niezwłocznie nasmarować specjalnym olejem. Plastikowe osłony i uchwyty możemy swobodnie umyć wilgotną szmatką z płynem do mycia naczyń, pamiętajmy jednak, że musimy unikać zamoczenia sprzętu. Listwę tnącą zabezpieczamy osłoną (która zazwyczaj jest w zestawie).

Silniki nożyc i pilarek również wymagają pielęgnacji. Na zakończenie sezonu warto dokonać regulacji gaźnika (zanim jednak przystąpimy do tej czynności, należy wymienić lub wyczyścić filtr powietrza). Gaźnik regulujemy zgodnie z instrukcją producenta (każde urządzenie ma swoistą dla siebie procedurę). W dalszych krokach powinniśmy opróżnić zbiornik paliwa, odkręcić świece i nalać oleju do cylindra.

Aby rozprowadzić olej, musimy wykonać kolka obrotów wałem silnika (można to zrobić przy pomocy sznurka od rozrusznika). Po tej czynności wkręcamy z powrotem świecę i owijamy silnik folią z tworzywa sztucznego. Urządzenia tego typu powinny być przechowywane w suchym pomieszczeniu, najlepiej na półce, a nie na ziemi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *