Grudzień w ogrodzie

zima w ogrodzieW grudniu w związku dużą wilgocią i stosunkowo wysokimi temperaturami wskazane jest wykonanie oprysków drzew owocowych preparatami miedziowymi. Jest to bardzo ważne w przypadku brzoskwiń, ponieważ takie warunki pogodowe są sprzyjające dla kędzierzawości liści brzoskwiń. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku jabłoni i gruszy (parch jabłoni, parch gruszy) oraz czereśni i wiśni (rak bakteryjny).
Do tego celu warto użyć takie preparaty jak Miedzian 50WP, Miedzian Extra 350SC czy Cuproflow 345SC stosując je zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania. Uzupełnieniem ww zabiegów jest w przypadku jabłoni oprysk opadłych liści 4 – 5% roztworem mocznika oraz zebraniem tzw. mumii ( porażone chorobami owoce, które jeszcze nie opadły ).Wskazane jest też bielenie pni drzew owocowych.
Ma to na celu ochronę przed przemarznięciem w przypadku dużych wahań temperatur dobowych.
Bardzo aktywne są zwierzęta leśne ( sarny, zające ). Z racji braku mrozów jeszcze intensywnie żerują.
Ochronę drzew i krzewów owocowych wykonujemy poprzez zastosowanie specjalnych osłon lub używając właściwych repelentów ( odstraszaczy ) np. Pellacol 10PA lub Emol BTX LA.

Zaczyna być widoczna obecność myszy i szczurów. Ich zwalczanie to stosowanie trutek pokarmowych. W przypadku pomieszczeń wilgotnych najodpowiedniejszą formą trutki jest pasta lub kostka ( np. Rat Killer Perfect Pasta i inne )W połowie miesiąca należy gruntownie oczyścić i zakonserwować urządzenia i narzędzia ogrodnicze.
W dalszym ciągu sortujemy przechowywane owoce i warzywa usuwając te, na których widoczne są objawy chorób, żerowania szkodników lub uszkodzenia mechaniczne.
Warto też rozplanować budżet na przyszły rok na zakupy nasion, nawozów, środków ochrony roślin i narzędzi.

Pozdrawiam,
Bogdan Stachulec
Specjalista ds. ŚOR

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *