Nasiona cebuli PNOS

Jak uprawiać cebulę i uzyskać wysokie plony?

Uprawa cebuli jest jedną z tych, które wymagają szczególnej dbałości jeśli chcemy uzyskać wysokie plony z niewielkiej nawet powierzchni. Zastosowanie odpowiednich metod przygotowania gleby, siewu, nawadniania oraz nawożenia powinno zagwarantować nam wymierne efekty.

Jak przygotować glebę pod uprawę cebuli?

Dobór metody przygotowania gleby pod uprawę cebuli zależy przede wszystkim od warunków, czyli rodzaju gleby oraz pogody. Prawidłowo przygotowana gleba wysokiej klasy powinna być głębszowana co 3-4 lata, a na zimę wykonywana w niej głęboka orka na około 30 cm. Przed wiosennymi zabiegami agrotechnicznymi rozsiewamy nawozy oraz wykonujemy uprawkę na około 5 cm za pomocą agregatu, jeśli mamy do czynienia z uprawą przemysłową. W ten sposób unikamy konieczności parowania gleby, dokładnie mieszamy nawóz z ziemią oraz niszczymy dopiero kiełkujące chwasty. Dodatkowe zastosowanie wału Cambridge umożliwia odpowiednie dogniecenie nasion warzyw po siewie, co przyśpiesza ich wschód. Pamiętajmy, aby nie zostawiać w podłożu miejsc nadmiernie zagęszczonych, pomoże nam w tym dokładne spulchnienie gleby.

Jak wysiewać nasiona cebuli?

Optymalną głębokością dla siewu cebuli jest około 2,5 cm, a wszystkie nasiona warzyw powinniśmy umieszczać na takiej samej głębokości, aby wschodziły równomiernie. Zazwyczaj odpowiednim terminem dla siewu cebuli jest okres od końca marca do początku kwietnia, chociaż zależne jest to od panujących temperatur. Po około miesiącu od siewu możemy już ocenić efekty naszej pracy w postaci pojawienia się pierwszych liści właściwych u roślin.

Nawadnianie oraz nawożenie wysianych nasion cebuli

W całym procesie szczególny nacisk musimy położyć na optymalne nawadnianie pola. Popularnymi narzędziami służącymi do tych zadań są deszczownie szpulowe oraz taśmy kroplujące, stosowane już przy dojrzalszych roślinach. Z doświadczeń naszych partnerów wynika, że zastosowanie deszczowni szpulowej przy jednoczesnym optymalnym nawożeniu oraz dobrych warunkach do rozwoju roślin, przynosi plony w okolicach 60 t/ha. Dołączenie w kolejnym etapie nawadniania kropelkowego za pomocą taśm oraz fertygacji podniosło plon o dodatkowe 5 t/ha. Najwydajniejszą a zarazem najbardziej zaawansowaną metodą uprawy okazała się technika deszczowania pola na początkowym etapie, następnie nawadnianie kropelkowe z fertygacją i podłączonymi czujnikami wilgotności gleby, które przesyłają dane dotyczące wilgotności do komputera sterującego nawadnianiem. Komputer ten w celu doboru stopnia nawadniania bierze pod uwagę także właściwości fizyko-chemiczne gleby. Połączenie obu metod nawadniania z nowoczesną technologią zaowocowało wzrostem plonów aż do 85 t/ha. Warto przy tym wspomnieć, że tak wysokie plony były zasługą profesjonalnych nasion warzyw firmy PNOS – szczególnie odmian Bolero F1, Ingot F1 oraz Triumf F1. Są to nasiona o bardzo dużej sile kiełkowania i wysokiej odporności.

Stosując nowoczesne i wydajne metody nawadniania należy dobrać również odpowiedni schemat nawożenia, który jednak musi być uzależniony od właściwości oraz składu chemicznego gleby, a także panujących warunków zewnętrznych. Bardzo dobre efekty przynosi zastosowanie nawozów techniką „pod korzeń”, do czego szczególnie polecamy nawozy firmy ICL, które stopniowo uwalniają niezbędne składniki odżywcze. Dla większej wydajności nawożenia warto zastosować także fertygację, która doraźnie zaspokaja zapotrzebowanie roślin w niezbędne składniki.

Mamy nadzieję, że tym krótkim artykułem nieco przybliżyliśmy, dość skomplikowaną na pierwszy rzut oka, nowoczesną technikę uprawy cebuli. Zawarte w artykule porady dotyczące wysiewu nasion cebuli kierujemy zarówno do profesjonalistów chcących większych swoje zbiory, jak i do amatorów dopiero zaczynających przygodę z jej uprawą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *