Jak zwalczyć mech

<!–[if gte mso 9]> Normal 0 21 <![endif]–>

Jeżeli mech występuje na murach, kostce lub innych elementach architektury ogrodowej, najlepiej zastosować preparaty, które bezpośrednio go wypalają (np. Bros  płyn na mech). Dodatkowo ponowne naniesienie tego preparatu na czystą już powierzchnię zapobiega pojawianiu się mchu przez ok. 3-6 miesięcy.

Innym problemem jest mech występujący bezpośrednio w ogrodzie, zazwyczaj na trawnikach. Tutaj można zastosować preparat Mogeton 25WP zwalczający wszystkie rodzaje mchu (a także wątrobowce i glony). Preparat ten należy przygotować w stężeniu zgodnym z etykietą i opryskać daną powierzchnię.

Na trawniku dobrze jest także zrobić wertykujację. Jest to „wydrapanie” z trawnika mchu, martwych resztek trawy i chwastów. Trawnik po takim zabiegu nie wygląda zbyt atrakcyjnie, ale tylko mu to służy (to tak jak z brzydkim kaczątkiem, najpierw straszy by potem stać się pięknym łabędziem J). Po takim zabiegu trawnik można zwapnować. Odkwasza ono glebę a tym samym zapobiega rozwojowi mchu.

Wertykulację robimy wczesną wiosną. Trawa ma wtedy sprzyjające warunki do regeneracji.

Wapnowanie można powtórzyć również jesienią, Pamiętając o tym aby przestrzegać dawek (zależy od odczynu gleby, zwykle dawka wynosi 10-15kg/100m2), jakie podał producent. Zwiększenie dawki wapna może wypalić nie tylko mech, ale i naszą trawę.

Anna Stanisławska-Rosła

0 Comments

Leave a Comment
  1. To chyba błąd.Chodzi mi o wapnowanie,dawka 1–15 kg/ m2 …??

  2. Oczywiście, nastąpiło małe przekłamanie dawka to 10-15kg/100m2. W przypadku dolomitu (który zawiera ok 25% wapnia w postaci CaO) dawkowaniem w sporadycznych przypadkach może wynosić nawet 50kg (przy glebach bardzo kwaśnych i ciężkich)

  3. Oczywiście wapnowanie zwalczy również koniczynę, ponieważ ona też nie toleruje kwaśnego podłoża!

    Szkoda tylko, że najgorzej na wapnowanie może zareagować sama trawa…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *