Jakie rośliny wiosenne warto posiadać

„Jakie rośliny wiosenne warto posiadać? cz. 1”

Wiosna jest porą roku, którą większość z nas lubi najbardziej. Ogród rozkwita, wiosenne promienie słońca skłaniają do spędzania czasu na zewnątrz. Warto zadbać o to, by już pierwsze wiosenne dni, były w naszym ogrodzie pełne koloru. Warto poznać rzadkie i nietuzinkowe rośliny, które wiosną są bardzo atrakcyjne. Jest wiele wiosennych roślin, nie tylko cebulowych, mało popularnych w naszych ogrodach, a naprawdę godnych uwagi i polecenia.

Kokorycz pełna (Corydalis solida)
Bulwiasta bylina wiosenna, mało znana – a bardzo efektowna. Kwitnie bardzo wcześnie, zazwyczaj już końcem marca. Kwiaty są delikatne, bardzo dekoracyjne. Roślina świetnie rośnie pod okapem drzew i krzewów liściastych.

Jagodowiec wielkokwiatowy (Uvularia grandiflora)
Piękna, warta propagowania wiosenna bylina kłączowa. Wiosną na długich łodyżkach pojawiają się delikatne liście oraz bardzo ciekawe, żółte kwiaty w postaci kilkucentymetrowych dzwonków składających się z kilku fantazyjnie skręconych płatków. Roślina na miejsca cieniste i pół-cieniste.

Irys bucharskiego (Juno bucharica)
Oryginalny i mało znany gatunek cebulowego irysa. Wiosną pojawiają się naprzemianległe, skórzaste, dość wąskie liście. W środku kępy rozwijają się piękne, efektowne biało-żółte kwiaty o budowie dość typowej dla większości irysów. Roślina ta najlepiej rośnie w miejscach lekko ocienionych latem.
Hylomekon japoński (Hylomecon japonicum)
Bardzo ciekawa bylina wiosenna, należąca do rodziny makowatych (zwana też nieraz maczkiem leśnym). W kwietniu i maju z kępy niewielkich liściu dość licznie ukazują się nieduże, żółte kwiaty o budowie przypominające pospolity czerwony mak polny. Roślina na miejsca słoneczne (pamiętajmy o odpowiednim nawadnianiu) lub pół-cieniste.
Ciemierniki (Helleborus sp.)
Są zdecydowanie najpopularniejsze (z roślin tu prezentowanych), od kilku lat podbijają nasze ogrody, a wszystko za sprawą wczesnego i bardzo obfitego kwitnienia. W sprzyjających warunkach rośliny te potrafią zakwitnąć już nawet w styczniu-lutym. Warto zakupić i posadzić te rośliny w ogrodzie, musimy jednak pamiętać że mają one dosyć specyficzne wymagania i nie wszystkie gatunki ciemierników dobrze znoszą nasz klimat. Sadzimy je w miejscach słonecznych wiosną, ale ocienionych latem (czyli najlepiej w okapie późno rozpoczynających wegetację drzew i krzewów). Ziemia powinna być zasobna, stale lekko wilgotna i przepuszczalna. Wybierajmy raczej mieszańce ciemiernika białego (H. niger) oraz ciemiernika wschodniego (H. orientalis), gdyż są najbardziej dekoracyjne, a do tego dość odporne.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *