Jakie rośliny wiosenne warto posiadać

„Jakie rośliny wiosenne warto posiadać? cz. 1”

Wiosna jest porą roku, którą większość z nas lubi najbardziej. Ogród rozkwita, wiosenne promienie słońca skłaniają do spędzania czasu na zewnątrz. Warto zadbać o to, by już pierwsze wiosenne dni, były w naszym ogrodzie pełne koloru. Warto poznać rzadkie i nietuzinkowe rośliny, które wiosną są bardzo atrakcyjne. Jest wiele wiosennych roślin, nie tylko cebulowych, mało popularnych w naszych ogrodach, a naprawdę godnych uwagi i polecenia.

Kokorycz pełna (Corydalis solida)
Bulwiasta bylina wiosenna, mało znana – a bardzo efektowna. Kwitnie bardzo wcześnie, zazwyczaj już końcem marca. Kwiaty są delikatne, bardzo dekoracyjne. Roślina świetnie rośnie pod okapem drzew i krzewów liściastych.

Jagodowiec wielkokwiatowy (Uvularia grandiflora)
Piękna, warta propagowania wiosenna bylina kłączowa. Wiosną na długich łodyżkach pojawiają się delikatne liście oraz bardzo ciekawe, żółte kwiaty w postaci kilkucentymetrowych dzwonków składających się z kilku fantazyjnie skręconych płatków. Roślina na miejsca cieniste i pół-cieniste.

Irys bucharskiego (Juno bucharica)
Oryginalny i mało znany gatunek cebulowego irysa. Wiosną pojawiają się naprzemianległe, skórzaste, dość wąskie liście. W środku kępy rozwijają się piękne, efektowne biało-żółte kwiaty o budowie dość typowej dla większości irysów. Roślina ta najlepiej rośnie w miejscach lekko ocienionych latem.
Hylomekon japoński (Hylomecon japonicum)
Bardzo ciekawa bylina wiosenna, należąca do rodziny makowatych (zwana też nieraz maczkiem leśnym). W kwietniu i maju z kępy niewielkich liściu dość licznie ukazują się nieduże, żółte kwiaty o budowie przypominające pospolity czerwony mak polny. Roślina na miejsca słoneczne (pamiętajmy o odpowiednim nawadnianiu) lub pół-cieniste.
Ciemierniki (Helleborus sp.)
Są zdecydowanie najpopularniejsze (z roślin tu prezentowanych), od kilku lat podbijają nasze ogrody, a wszystko za sprawą wczesnego i bardzo obfitego kwitnienia. W sprzyjających warunkach rośliny te potrafią zakwitnąć już nawet w styczniu-lutym. Warto zakupić i posadzić te rośliny w ogrodzie, musimy jednak pamiętać że mają one dosyć specyficzne wymagania i nie wszystkie gatunki ciemierników dobrze znoszą nasz klimat. Sadzimy je w miejscach słonecznych wiosną, ale ocienionych latem (czyli najlepiej w okapie późno rozpoczynających wegetację drzew i krzewów). Ziemia powinna być zasobna, stale lekko wilgotna i przepuszczalna. Wybierajmy raczej mieszańce ciemiernika białego (H. niger) oraz ciemiernika wschodniego (H. orientalis), gdyż są najbardziej dekoracyjne, a do tego dość odporne.

One Comment

Leave a Comment
  1. Autor artykuł sugeruje, ze Wybierając kwiaty do ogrodu kierujemy się przede wszystkim ich wyglądem. Pamiętajmy, że spora część tych kwiatów to rośliny jednoroczne lub dwuletnie. Może warto zaproponować czytelnikom kupno bylin, aby np. można było odpowiednio zaprojektować nasz ogród na kilka sezonów?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *