Kiedy jest najlepszy czas na wysiew trawy?

Tęsknimy za wiosną coraz bardziej, tegoroczna zima, bowiem, zbyt mocno dała nam się we znaki. Chcielibyśmy już, by nasze place i ogrody zazieleniły się. I choć do wiosny pozostało jeszcze trochę czasu, tradycyjnie powraca pytanie, kiedy jest najlepsza pora na wysiew trawy.

Termin siewu traw, to czas od połowy kwietnia do czerwca i od połowy sierpnia do października.W okresach tych są odpowiednie warunki dla kiełkowania roślin (duża wilgotność powietrza, temperatury od 10-20 st. C).

Pewnie, zastanawiasz się, czy w innym terminie nie można dokonać wysiewu trawy? Otóż, jeśli mamy możliwość sztucznego nawadniania, to jest szansa, że wysiew w innych, niż wymienione wyżej okresach, zakończy się sukcesem.

Warto wiedzieć, że aby uzyskać odpowiednią gęstość trawy, należy wysiać 1 kg nasion na 30-40 m kw. powierzchni.

Trawę wysiej ręcznie lub przy użyciu specjalnego siewnika. Najlepiej w bezwietrzne i pochmurne dni. Połowę nasion wysiej idąc wzdłuż, a połowę w poprzek trawnika.

Po wysiewie należy delikatnie zgrab i wyrównaj powierzchnię, by wymieszać nasiona z ziemią. Następnie dociśnij nasiona do podłoża wałem o ciężarze około 70 kg.

Po wykonaniu tych czynności, podlej ziemię małym strumieniem wody, tak, by nie spłukać nasion. Pamiętaj, aby podłoże utrzymywać cały czas w stanie wilgotności, gdyż – szczególnie na początku – nawet krótkotrwała susza może zaszkodzić kiełkującej trawie.

Po około 2 tygodniach oczekuje rezultatu swojej pracy – pojawienia się liści traw.

Więcej na temat traw znajdziesz w serii porad: “Jak wysiewać“.

One Comment

Leave a Comment
  1. Tylko patrzeć, aż zrobi się ciepło i będzie można zacząć siać trawę, dlatego zastanawiam się jaką mieszankę wybrać na moją kiepską ziemię. Latem jest bardzo nasłoneczniona i dość sucho. Widziałam w sklepie jakieś specjalne mieszanki suchum, sahara, ale zastanawiam się czy taka zwykła uniwersalna też będzie odpowiednia ?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *