Kiedy posadzić hiacynty aby zakwitły w kwietniu?

czerwony-kompozyckaHiacynty, dzięki bogatej gamie barw w jakiej występują, pachnących kwiatach oraz łatwości w uprawie, przeszły do grupy popularnych roślin kwitnących wczesną wiosną. Wnętrze domów także możemy ozdobić kwitnącymi hiacyntami w doniczkach. W okresie, kiedy nie możemy doczekać się nadejścia upragnionej wiosny, mogą być ozdobą naszych mieszkań, dekorując stoły na święta Wielkanocne. Wystarczy odrobinę cierpliwości. Zróbmy coś sami, zamiast gotowych kwiatów, warto kupić cebulki.

Sam proces pędzenia cebul jest bardzo prosty. Ukorzenianie się cebul trwa od 8-10 tygodni. Od tego momentu, po około 3-4 tyg. rośliny powinny zakwitnąć. Aby uzyskać kwitnące rośliny w kwietniu, należy posadzić je już w grudniu. Można je sadzić pojedynczo, lub w celu uzyskania kompozycji – po kilka do szerokiej doniczki lub pojemnika. Należy je posadzić tak, aby się ze sobą nie stykały i nie dotykały ścianek doniczki. Podłoże powinno być przepuszczalne, najlepiej z domieszką piasku. Po posadzeniu, pojemnik z cebulkami należy przenieść do chłodnego miejsca (około 10°C), gdyż tworzenie się korzeni następuje w ciemności i niskiej temperaturze. W jasnym pomieszczeniu, cebulki należy okryć papierowym kapturkiem, zasłaniającym światło. Podlewać należy regularnie ale nie nadmiernie. Po około 3 msc. wyrosną kiełki, wtedy to rośliny należy przenieść do cieplejszego pomieszczenia i wystawić na światło dzienne. Rośliny zakwitną po 3-4 tygodniach, wtedy to możemy zachwycać się ich różnorodnością barw i intensywnym zapachem. Aby kwiaty utrzymały się jak najdłużej w mieszkaniu, należy zapewnić im optymalną temperaturę (ok. 20°C) – przy wyższej szybciej przekwitną, a także dostępność do światła – bez którego pędy kwiatowe będą się wyciągać. Po przekwitnięciu rośliny nadal podlewamy, do momentu całkowitego zaschnięcia liści. W czerwcu zasuszamy i przechowujemy w chłodnym miejscu do jesieni. Przekwitłych roślin nie powinnyśmy sadzić ponownie w doniczkach, mają małe szanse na kwitnienie gdyż są za bardzo wyeksploatowane. Jednak posadzone jesienią w ogrodzie po pewnym czasie znów zachwycą nas przepięknymi kwiatami.

One Comment

Leave a Comment
  1. Nie zdążyłam wysadzić 3 cebulek hiacyntów. Zrobię sobie wiosnę w doniczce. Dziękuję za pomysł i szczegółowy przepis. Pozdrawiam ciepło :)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *