Kołatek domowy, szkodniki drewna

Kołatki to niewielkie chrząszcze o długości 3 – 4 mm w różnych odcieniach brązu. Miejscem zerowania jest w odróżnieniu od korników jest drewno np. więźby czy meble. Cykl rozwojowy kołatka trwa od 1 – 7 lat. Idealne warunki dla tego chrząszcza to wilgotność powietrza ok. 80 – 90% i temperatura 20 – 25 stopni. Takie warunki mamy często w naszych mieszkaniach, co nie wyklucza częstej obecności tego owada w tartakach.

Sygnałem do tego, że kołatek zasiedlił np. nasze meble jest kołatanie, które powstaje podczas żerowania chrząszczy w korytarzach wydrążonych wcześniej przez larwy ( kolor biały, ciało lekko wygięte, długość 6 mm ). Ponadto zaatakowane przez owady meble mają dość liczne niewielkie otwory o średnicy 1 mm z których wysypuje się mączka drzewna.

Zwalczanie kołatka bez względu na wybrany sposób jest długotrwałe i wymagające sporego wysiłku. Jest kilka takich metod:

- metoda termiczna polegająca na punktowym nagrzewaniu mebli do temperatury ok. 60 stopni Celsjusza

- metoda chemiczna czyli aplikacja preparatu owadobójczego w otwory wejściowe do korytarza w których żerują kołatki. Warte polecenia są preparaty: 707 Boric Acid lub Propal Herkules AE. Można też potraktować kołatka mieszaniną nafty, terpentyny i naftaliny.

- aplikacje nietolerowanych przez kołatki substancji naturalnych ( np. soku cebuli )

Ważne jest też zabezpieczenie potencjalnych miejsc żerowania kołatków:

- obniżenie wilgotności pomieszczenia

- zabezpieczanie mebli i innych elementów drewnianych poprzez stosowanie impregnatów zawierających perytroidy

- tolerowanie w mieszkaniu naturalnych wrogów kołatka

Są znane obiegowe opinie, że jest skuteczny oprysk preparatem Actellic 500EC. Jednak działanie gazowe tego środka jest niebezpieczne dla człowieka! Przy znacznych różnicach w długości cyklu rozwojowego ( 1 – 7 lat ) takich zabiegów mogłoby być kilkanaście. Ponad należy zwrócić uwagę, że preparat ten nie ma takiej rejestracji i przeznaczony jest tylko do stosowania w pustych magazynach. Musimy też pamiętać o tym, że po zabiegu Actelliciem mogła by być potrzeba wykonania renowacji mebli.

Pozdrawiam,

Bogdan Stachulec

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>