Komunikat warzywniczy – ślimaki i inne szkodniki

vegetablesPogoda sprzyja ślimakom. W pochmurne, deszczowe dni żerują również w ciągu dnia. Wygryzają w liściach dziury, powodując niekiedy całkowity gołożer, albo zeskrobują tkankę pozostawiając górną skórkę. Najchętniej zjadają stożki wzrostu i liścienie. Śladem obecności ślimaków oprócz uszkodzeń jest śluz pozostawiony przez nie na roślinach i podłożu.

Jest kilka rodzajów tych szkodników. Możemy podzielić je na:

ślimaki z widoczną muszlą zewnętrzną :

  • ślimak gajowy – wysokość muszli około 20 mm, szerokość około 25 mm, barwa muszli żółta lub żółtobrunatna z ciemniejszymi pasami
  • ślimak ogrodowy – nieco mniejszy od gajowego
  • ślimak winniczek – muszlę jasno- lub ciemnobrunatna z ciemniejszymi paskami, wysokość i szerokość muszli do 50 mm

ślimaki bez muszli :

  • pomrów wielki- występuje powszechnie, długość ciała do 20cm, brunatno kremowy z granatowymi plamami
  • pomrów walencjański – jest groźnym szkodnikiem dla sałaty uprawianej w szklarni, długość ciała około 6 cm barwa kremowa z ciemnym rysunkiem na bokach
  • pomrów żółtawy –wyrządza duże szkody w szklarniach i tunelach foliowych, ciało ma kremowożółte z oliwkowymi plamkami, długość do 12 cm

Do walki ze ślimakami polecamy Mesurol Alimax.

Szkodniki

Na marchew, pietruszkę, seler i pasternak nalatuje połyśnica marchwianka. Jeżeli nasiona przed siewem nie zostały zaprawione środkiem przeciwko temu szkodnikowi należy jak najszybciej wykonać dwa zabiegi opryskiwania co 7 dni.

Cebula – szkody wyrządzają larwy śmietki cebulanki i udnicy cebulówki. Jeśli nie stosowano zaprawiania nasion, należy wykonać zabieg opryskiwania (dotyczy późniejszego siewu). Cebula i pory uprawiane z rozsady i mogą być uszkadzane przez wciornastki. W miejscu żerowania larw i osobników dorosłych są biało-srebrzyste plamki oraz ciemne punkty, które są odchodami wciornastków. Zabieg opryskiwania np. preparatem Decis.

Warzywa kapustne – ciepła i słoneczna pogoda sprzyja żerowaniu pchełek. Najczęściej spotykanymi gatunkami są pchełki: czarna, czarnonoga, falistosmuga i smużkowana. Nie zwalczane pchełki mogą spowodować spadek plonu. Liście pokryte wyżerkami, żółkną, brązowieją i zasychają. 2 chrząszcze na metr bieżący rzędu lub pierwsze objawy żerowania są sygnałem do wykonania zabiegu opryskiwania.

Mszyca kapuściana – pojawiają się pierwsze kolonie mszyc. Zabieg opryskiwania należy wykonać po lustracji plantacji. Zwalczanie mszyc i pchełek można połaczyć wykonując zabieg preparatem Decis.
Rozsada warzyw kapustnych sadzona teraz w polu jest uszkadzana przez chowacze. Larwy chowacza brukwiaczka uszkadzają wierzchołki wzrostu młodych roślin, co jest przyczyną nie tworzenie się główek kapusty lub róż kalafiora i brokułów. Roślina może wytworzyć kilkanaście małych główek lub różyczek jest to tzw. wielogłowowatość. Rośliny te mogą być również uszkadzane przez gąsienice pierwszego pokolenia bielinka kapustnika i bielinka rzepnika.

Mszyce – różne gatunki. Zabieg opryskiwania roślin wykonać po zauważeniu pierwszych kolonii mszyc lub skręconych albo łyżeczkowato zwiniętych liści.
na bobie – mszyca burakowa
na grochu – mszyca grochowa – duża zielona mszyca. Zasiedla młode liście, kwiaty, zawiązki strąków
na ogórkach – mszyca ogórkowa
na marchwi, pietruszce, koprze może pojawić się mszyca wierzbowo-baldaszkowa powodująca kędzierzawienie liści. Szczególnie groźna dla kopru

Lustracja plantacji pozwoli na wykonanie zabiegu opryskiwania w okresie gdy pojawią się pierwsze nieliczne kolonie bezskrzydłych osobników. Opóźnienie zabiegu jest zagrożeniem dla wrogów naturalnych mszyc: biedronek, złotooków, mchówek z rodziny bzygowatych i pasożytniczych błonkówek. Mszyce na bobie i grochu można zwalczac preparatem Decis.

teksty są własnością Bayer Twoja działka

bayer-twoja-dzialka_nowe-w-krotka-1

One Comment

Leave a Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *