Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień przywita Nas na ogrodzie prawdziwie wiosenną pogodą. Skutki grubej i długo utrzymującej się pokrywy śnieżnej będą miały swoje konsekwencje. Mogą one przysporzyć działkowcom trochę problemów.

Pierwszy kłopot to szkodniki glebowe. Obecnie zarejestrowany do ich zwalczania w niektórych uprawach jest Reldan 400EC i Dursban 480EC (na rejestrację czeka Pyrinex Extra 480EC). Niestety preparaty nie występują w opakowaniach hobbystycznych.

W tym miejscu warto przypomnieć, że od ubiegłego roku jest wprowadzona całkowita ochrona turkucia podjadka i nie wolno go zwalczać. W drugiej połowie miesiąca z pewnością dadzą o sobie znać ślimaki. Do ich zwalczania jest dostępnych wiele preparatów w formie granulatu  np. Mesurol Alimax 02RB, Snacol 05GB, Glanzit 06GB i inne).

Powinny być również aktywne krety, nornice i karczowniki. Na krety w centrach ogrodniczych dostępne są repelenty (Reiss Aus, Kretox Bariera i inne), natomiast nornice i karczowniki zwalcza sie przy użyciu trutek pokarmowych (Vigonez na nornice i karczowniki, Norat GR, Normix AT-GR i inne).

W uprawach sadowniczych na pewno ważne będą zabiegi na parcha i mączniaka prawdziwego (Discus 500WG, Kaptan Plus 71,5WP i inne) oraz zabiegi na szarą pleśń w truskawkach (w okresie kwitnienia warto zastosować np. (Switch 62,5WG, Folpan 80WG i inne).

W dalszym ciągu wysiewamy zalecane na ten moment nasiona warzyw i roślin ozdobnych. Dużo zabiegów pielęgnacyjnych wymagają nasze trawniki. Wręcz obowiązkowe w tym roku sa zabiegi wertykulacji i aeracji. W parze z odpowiednim nawożeniem ich wygląd powinien być właściwy już pod koniec miesiąca.

Na pewno troche czasu należy poświecić roślinom balkonowym. Ściągamy osłony zimowe, usuwamy uschnięte części roślin i odpowiednio nawozimy.

Pozdrawiam,
Bogdan Stachulec Specjalista ds. ŚOR

2 Comments

Leave a Comment
  1. Chciałbym się dowiedzieć co jest bardziej pomocne w utrzymaniu trawnika aerator czy wertykulator? Wertykulator zbiera starą trawę i zostaje piekny trawnik ale jak przy ponownym koszeniu zastosujemy mulczowanie to znów utworzy się darń która nie będzie przepuszczała powietrza.. jaki ma sens mulczowanie jak zastosujemy wertykuracje .. proszę o odpowiedz.. z góry dziękuję

  2. To zależy czy chce się kupić sprzęt czy zrobić samemu. Jako aeratora można użyć…wideł lub deski w wystającymi gwoździami a jako wertykulatora – grabi:)

    B.ważna jest aeracja. Napowietrzenie trawnika polepsza jakość gleby oraz trawy i ogranicza właśnie powstawanie filcu. Najlepiej zwalczać przyczyny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *