Lato zmienia oblicze

Ostatnie tygodnie lata to tropikalne upały, które odczuły także rośliny. W tym czasie, z racji osłabienia, stały się podatne na infekcje chorób grzybowych. Lato zmieni swoje oblicze. Temperatura w przeważającej części kraju będzie oscylować w przedziale 25 – 30 stopni; częściej niż dotychczas będzie padał deszcz. W najbliższych dniach należy się spodziewać się infekcji m.in. szarej pleśni, mączniaków i rdzy.

Szara pleśń atakuje wszystkie części roślin. Na łodygach, liściach i kwiatach widoczny jest puszysty nalot najpierw w kolorze białym przechodzącym w szary. Rozwojowi grzyba sprzyja temperatura 15 – 25 stopni oraz duża wilgotność. Do jej zwalczania, zgodnie z obowiązującą rejestracją warto użyć jeden z preparatów: Teldor 500SC, Signum 33WG, Topsin M 500SC i inne.

Mączniak prawdziwy to biały, charakterystyczny, pylisty nalot, którego łatwo zaobserwować na powierzchni liści. Często wraz z mączniakiem prawdziwym pojawiają się rdze. Wypróbowanymi preparatami w walce z tą chorobą jest Nimrod 250EC, Score 250EC, Amistar 200SC i inne.

Mączniak rzekomy bardzo przypomina mączniaka prawdziwego. Kolor nalotu brązowy; często na spodniej stronie liścia. Gama dostępnych do jego zwalczania jest bardzo szeroka ( np. Discus 500WG, Amistar 250SC, Proplant 722SL i inne ). Należy też pamiętać, że do tej samej grupy należą takie choroby jak fytoftoroza ( zamieranie pędów, brunatnienie iglaków ) zwalczane przy pomocy Falcon 460EC, Mildex 711,9WG, Proplant 722SL i innych oraz zaraza ziemniaczana ( czarne plamy na owocach pomidorów ), którą skutecznie można zwalczyć przy pomocy takich środków ochrony roślin jak Switch 62,5WG, Acrobat 68WG czy Curzate Cu 49,5WP.

Na niektóre choroby w obecnym stanie prawnym nie ma zarejestrowanych środków; pozostaje wiec usuwanie chorych egzemplarzy ( np. rizoktonioza ) lub intensywne nawożenie ( np. różowa plamistość traw ).

Najbliższa pogoda pozwoli także na rozmnażanie się niektórych owadów. Do tych najbardziej uciążliwych będą należeć mszyce,wciorniastkiprzędziorki. W ofercie dla hobbystów pojawiło się sporo ciekawych, nowoczesnych preparatów ( np. Vertimec 018EC, Kohinor 200SL, Omite 570EW i inne ), którymi będzie można zwalczyć uciążliwe agrofagi. Przed stosowaniem niektórych preparatów należy zapoznać się z etykietą – instrukcją stosowania zwracając szczególną uwagę na nowe zwykle okrojone w porównaniu z poprzednimi rejestracje ( np. Nissoroun 050EC, Mospilan 20SP i inne ).

Reasumując: w najbliższym czasie należy dopasować zasilanie roślin w wodę do panujących warunków, nawozić osłabione rośliny i reagować odpowiednio w przypadku zaatakowania roślin przez choroby grzybowe lub owady. Pamiętajmy, przed nami wkrótce zbiory owoców i warzyw. Liczbę zabiegów chemicznych zmniejszyć do niezbędnego minimum, zwracając uwagę m.in. na zachowanie terminu karencji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *