Lipiec – zaczynamy zbiory plonów

ogródROŚLINY OZDOBNE W OGRODZIE

Przycinamy byliny kwitnące późną wiosną i wczesnym latem. Usuwając przekwitłe kwiatostany pobudzamy rośliny do ponownego kwitnienia w drugiej połowie lata. W lipcu możemy je także rozmnażać przez podział. W ten sposób możemy odmłodzić skalnice, żagwin, floksy i goździki.

Jest to także dobry miesiąc na rozmnażanie kosaćców. Wykopane i oczyszczone z ziemi kłącza dzielimy sekatorem. Sadzonki wykonujemy w brzegowych części karpy. Każda z nich powinna mieć jeden wachlarzyk liści.
Czerwiec był chłodny i deszczowy. Duże ilości wody mogły wypłukać większość składników pokarmowych do głębszych warstw gleby, gdzie nie sięgają korzenie. Połowa lipca to ostatni moment na nawożenie azotem, więc początek miesiąca jest idealnym momentem do podania ostatniej dawki nawozów długo działających. Nadal regularnie kosimy trawniki, oraz pamiętamy o ich podlewaniu.
WARZYWNICTWO
Możemy cieszyć się już pierwszymi zbiorami z własnego warzywnika. Dojrzewa cebula sadzona z dymki, czosnek sadzony jesienią, zbieramy też pierwsze ogórki oraz wczesną kapustę. Warzywa z pierwszych zbiorów najlepiej zużywać na bieżąco. Nie nadają się one na przetwory na zimę. Możemy jednak przygotować z nich ogórki małosolne.
W drugiej połowie miesiąca zaczniemy zbierać pomidory. Często zdarza się że w czasie upałów owoce pękają. Dzieje się tak kiedy nie dostarczamy roślinom regularnie wody, dlatego bardzo ważne jest regularne podlewanie pomidorów. Obecne warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. W uprawie gruntowej pomidorów najgroźniejsze są zaraza ziemniaka i alternarioza. Potrafią całkowicie zniszczyć rośliny. Skuteczna ochrona polega na profilaktyce i działaniu po zauważeniu pierwszych objawów choroby. Polecamy przemiennie stosować preparaty z różnych grup chemicznych, o różnym sposobie działania – np. Tattoo C, Mildex oraz Antracol.
Pierwsze dwa z tych preparatów możemy zastosować także do ochrony ogórków przed mączniakiem rzekomym dyniowatych. Ta choroba może całkowicie wyniszczyć rośliny na zagonach, przez co nie uzyskamy żadnego plonu.
SADOWNICTWO
W lipcu cieszymy się owocami z własnych krzewów i drzew. Dojrzewają borówki wysokie, porzeczki, wiśnie, pierwsze brzoskwinie i wczesne morele, a także pierwsze letnie jabłka.
Na początku miesiąca możemy jeszcze wykonać ręczne przerzedzanie zawiązków na jabłoniach. Jeśli na drzewie jest dużo owoców, to zostawiamy po jednym lub dwóch zawiązkach na krótkopędzie. Na pędach owoce nie powinny rosnąc gęściej niż co 15-20 cm.
By jabłka nabierały pięknej czerwonej barwy muszą mieć zapewniony dostęp do słońca. W tym celu możemy wycinać niepotrzebne pędy. Cięcie letnie wykonujemy w drugiej połowie miesiąca. Usuwamy silne tegoroczne pędy, tzw. „wilki” oraz gałęzie nadmiernie zagęszczające koronę. Poza wpływem na wybarwienie owoców, ten prosty zabieg pozwala także ograniczyć występowanie chorób grzybowych – liście drzewa o luźniejszej koronie szybciej wysychają, przez co zarodniki chorób mają gorsze warunki do rozwoju.
W drugiej połowie lipca powinniśmy być przygotowani do zwalczania owocówki śliwkóweczki. Jest to najgroźniejszy szkodnik śliw. Larwy powodują robaczywienie owoców. Do zwalczania polecamy Decis (jeśli nie będzie upałów) oraz Calypso. By wykonać zabieg w odpowiednim terminie proponujemy oprzeć się na sygnalizacji dostępnej na stronie:

http://piorin.gov.pl/sygn/start.php

gdzie regularnie umieszczane są informacje o występowaniu szkodników w danych rejonach.

teksty są własnością Bayer Twoja działka

bayer-twoja-dzialka_nowe-w-krotka-1

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *