Listopad w ogrodzie

Listopad jest praktycznie ostatnim miesiącem zbioru póżnych odmian owoców i warzyw. Większa część trafi do przechowalni. Warto zabezpieczyć pomieszczenie przed wszystkożernymi gryzoniami ( myszy, szczury itp ). W tym celu należy wyłożyć w specjalnych karmnikach trutki takie jak Ratimor Granulat, Rat Killer Pasta, Toxan Płatki itp.

Szczególną uwagę warto zwrócić na aktywne o tej porze nornice i karczowniki. Wyrządzają one dużo szkód uszkadzając mocno drzewa i krzewy owocowe. W tym przypadku warto zastoswać odpowiednie trutki ( np. Normix GR, Vigonez Proszek na nornice i karczowniki ) lub świece ( np. Garden, Anorin FK ).
W przypadku brzoskwiń i nektaryn przypominam o oprysku preparatami miedziowymi ( Miedzian 50WP/WG, Miedzian Extra 350SC ) przeciw kędzierzawości liści brzoskwiń zaraz po opadnięciu liści.

W listopadzie robimy jesienne porządki: grabimy liście, przekopujemy zagony, zasilamy podłoże Dolomitem. Po zakończeniu prac należy wyczyścić narzędzia i odpowiednio zakonserwować je na zimę.

W mieszkaniach rozpoczął się sezon grzewczy. Jest to trudny okres dla roślin domowych. Dlatego bardzo często zraszamy je oraz zasilamy nawozami zimowymi ( Zimovit Forte ).

Bogdan Stachulec – specjalista śor

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *