Listopad w ogrodzie

kunaListopad jest praktycznie ostatnim miesiącem roku w którym zbieramy owoce i warzywa. Większość z nich znakomicie nadaje się do przechowania. Pamiętać należy, że do przechowania nadają się owoce nie porażone przez choroby grzybowe, bez śladów żerowania szkodników i bez uszkodzeń mechanicznych.

Zachowując właściwe parametry przechowywania ( temperatura i wilgotność powietrza ) będziemy mogli je spożywać jeszcze w marcu i kwietniu. W altanach i w mieszkaniach tuż przed chłodami pojawiają się nieproszeni goście: owady i gryzonie. Część z nich szuka miejsca do przezimowania. Niektóre zachowują aktywność i potrafią wyrządzić wiele szkód. Aby je skutecznie zwalczyć należy stosować właściwe trutki pokarmowe ( gryzonie ) lub wykonać zabiegi chemiczne przeznaczonymi do tego celu preparatami ( owady ). Jednym z uciążliwszych gryzoni w naszych domach są kuny. Skutecznie możemy je odstraszyć używając repelentu Marten Stop.   Pod koniec listopada należy wykonać przycinanie drzew. Usuwamy m.in. porażone przez choroby lub z uszkodzeniami mechanicznymi gałęzie. Po opadnięciu liści wskazany jest zabieg preparatem miedziowym ( np. Miedzian 50WP, Cuproflow 345SC i inne ). Opadnięte liście opryskujemy mocznikiem w stężeniu 5%. Z pewnością nasilenie chorób w następnym sezonie będzie zdecydowanie mniejsze.
Miejsca na których uprawialiśmy warzywa lub hodowaliśmy kwiaty traktujemy Dolomitem. Dzięki temu ziemia bedzie zasobniejsza w składniki pokarmowe na przyszły sezon.
Jeszcze jedną ważną czynnością jest konserwacja sprzętu i narzędzi do wykonywania prac w ogrodzie. Przed zakonserwowaniem należy usunąć z nich resztki ziemi i roślin.

3 Comments

Leave a Comment
  1. Informacje w gazecie są mocno pzzesadrone, szczury ukrywają się w gęstych krzakach przy stawie i są bardzo dzikie, trudno je wypatrzyć, nie podejdą nawet wabione jedzeniem a na czyiś widok zmykają w krzaki. Prawdziwym problemem są oswojone wiewif3rki ktf3rych jest prawdziwa plaga.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *