Luty w ogrodzie

ogrod_zabezpieczenie_roslin2_200W tym roku zima jest zdecydowanie surowsza od ubiegłorocznej. W lutym może pojawić się kilka cieplejszych momentów. Warto je wykorzystać do bielenia pni. Używamy do tego specjalnego wapna. Celem zabiegu jest zniwelowanie lubiących pojawiać się w tym czasie dużych wahań dobowych temperatur.
Polega to na tym, że drzewa zabezpieczone wapnem do bielenia nie nagrzewają się nadmiernie pod wpływem lutowego słońca. W przypadku braku tej ochrony mogłoby dojść do gwałtownego zmrożenia drzewa po dużym nagrzaniu w ciągu dnia. W przypadku gdy zacznie się pojawiać więcej cieplejszych momentów może wystąpić pod koniec miesiąca potrzeba wykonania wiosennych zabiegów na drzewach owocowych.
W przypadku jabłoni i gruszy będą to zabiegi preparatami miedziowymi ( np. Cuproflow 345SC, Miedzian 50WP ). Brzoskwinie tradycyjnie należy potraktować preparatami dodynowymi ( Syllit 65WP, Carpene 65WP).
Przed zabiegami warto zrobić lustrację drzewa i usunąć przemarznięte pędy, które z pewnością będą po styczniowych mrozach. W przypadku ogrodów położonych w sąsiedztwach lasów wskazane jest zabezpieczenie drzew przed sarnami i zającami. Wizyty tych zwierząt będą teraz częstsze z racji braku pożywienia w ich środowisku naturalnym. Kompletne ogrodzenie, a także oprysk pni repelentami ( Pellacol 10PA, Emol BTX LA ) z pewnością przyniesie pożądany efekt. W inspektach wysiewamy nasiona kolejnych kwiatów i warzyw ( m.in. pomidory ). W kolejnych etapach hodowli powstaną sadzonki, które w odpowiednim momencie wysadzimy do gruntu. Nie należy zapominać o pielęgnacji roślin doniczkowych w mieszkaniach. Zasilanie nawozami zimowymi, zwalczanie chorób grzybowych ( Biochicol K-AL, Baymat Ultra AE ) i szkodników ( Provado Plus AE, ABC na szkodniki roślin doniczkowych ), umiarkowane podlewanie oraz częste zraszanie sprawią, że nasze rośliny będą zdrowe i dobrze odżywione.

Pozdrawiam,
Bogdan Stachulec
Specjalista ds. ŚOR

One Comment

Leave a Comment
  1. Przydatne porady.Prosiłbym o dokładniejszą date wysiewu pomidorów do skrzynek na oknie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *