Maj w ogrodzie

Maj jest jednym z najpracowitszych miesięcy w ogrodzie. Wysiewy nasion niektórych roślin ozdobnych i warzyw oraz wysadzanie rozsad będzie miało wpływ na charakter i wygląd ogrodu przez najbliższe miesiące. Gdy poradzimy sobie już wysadzaniem rozsad nasze działania powinny skupić się na ich pielęgnacji.

Należy je przede wszystkim umiejętnie podlewać i nawozić. Na pewno nie należy zapomnieć o ochronie przed ślimakami, które mogą spowodować znaczne straty w zbiorach warzyw i owoców. Do tego celu warto wybrać preparaty, które nie tracą swoich walorów bójczych w okresach dużej wilgoci ( np. Mesurol Alimax 02RB, Snacol 05GB czy Glanzit 06GB ).

Niezbędne będą też zabiegi na truskawce przeciwko szarej pleśni. Ich czas przypada na początek, środek i koniec kwitnienia. Warte polecenia SA takie preparaty jak Switch 62,5WG, Folpan 80WG i inne. Należy też pamiętać o ochronie późnych odmian czereśni przed nasionnicą trześniówką. Preparatami przydatnymi w zwalczaniu tego szkodnika będą m.in. Calypso 480SC lub Spintor 240SC. W przypadku tego ostatniego warto spod drzew usunąć rośliny kwitnące ze względu na duzą toksyczność preparatu.

Maj to także czas sadzenia roślin ozdobnych na balkonach. Przy zakupie roślin takich jak surfinie, pelargonie, werbeny i inne należy zwrócić uwagę aby nie miały śladów porażenia przez choroby lub żerowania szkodników. Właściwe nawożenie i podlewanie sprawi, że ich urok będzie nas cieszył do późnej jesieni.

Pozdrawiam,

Bogdan Stachulec

Specjalista ds. Sprzedaży ŚOR

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *