Marzec w ogrodzie

Wszystko wskazuje na to, że wiosna zawita do Polski wyjątkowo punktualnie. Pogoda nie pozwoliła na wykonanie zabiegów na drzewach owocowych w lutym. W związku z tym opryski preparatami Syllit 65WP lub Carpene  65WP na brzoskwiniach będą wykonane najprawdopodobniej w pierwszej połowie miesiąca. Ten sam termin dotyczy zabiegów miedziowych ( Miedzian 50WP, Cuproflow 345SC ) na pozostałych gatunkach drzew. Pamiętajmy też o prześwietlającym cięciu drzew owocowych. W tym roku szczególną uwagę należy zwrócić na wycięcie pędów porażonych przez mróz.

Bardzo intensywnie ( szczególnie w południowych rejonach kraju ) topi się śnieg. Zaczyna być widoczne sporo uszkodzeń dokonanych przez zające i sarny na drzewach i krzewach owocowych. Na takie rany ( po ich oczyszczeniu ) należy nałożyć maść ( np. Dendromal 2, Funaben Plus 03PA ), dzięki której uszkodzone miejsca będą chronione przed patogenami chorób grzybowych i szybko sie zabliźnią. W celu dalszej ochrony przed zwierzętami wskazana aplikacja repelentów ( odstraszaczy ) np. Repentol 06PA, Pellacol 10PA i inne.

W marcu do inspektów wysiewamy nasiona wielu warzyw i roślin ozdobnych. Przed siewem warto zaprawić je Biochicolem 020PC ( rośliny ozdobne ) lub Zaprawą Nasienną 75DS/WS ( warzywa ). Uzyskanie zdrowych sadzonek zapewni ponadto utrzymanie właściwych dla danego rodzaju warunków tj. temperatura, wilgotność powietrza i podłoża oraz światło. Do siewu używajmy nasion uznanych marek ( np. Vilmorin, Polan itp ) zakupionych w dobrych centrach i sklepach ogrodniczych.

Z dotychczasowego przebiegu pogody i skutków z tego wynikających należy na początku sezonu spodziewać się dużych problemów z trawnikami. Długo zalegająca gruba warstwa śniegu z pewnością spowodowała gnicie i obumieranie tych roślin. Wyjątkowo szybko powinna pojawić się różowa nitkowatość traw. Z racji braku zarejestrowanych środków ochrony roślin konieczne będzie wykonanie zabiegu wertykulacji i odpowiednie nawożenie trawnika ( np. Substral 100 dni do trawników ). Przy dosiewaniu traw należy zwrócić uwagę aby zastosowana mieszanka była podobna do już rosnącej. W zaistniałych warunkach może pojawić się mech. Do jego zwalczania najlepiej użyć preparatu Mogeton 25WP przestrzegając zaleceń podanych w etykiecie – instrukcji tego preparatu.

One Comment

Leave a Comment
  1. “Przydomowe ogrody ” to świetny sposób dla zapominalskich.Sprawdzając codziennie pocztę, mamy kogoś kto przypomina nam o pracach ogrodowych do wykonania. Z przyjemnością czytam informacje o nadchodzącej wiośnie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *