Nowości w środkach ochrony roślin w 2009 i 2010 roku

Na rynku hobbystycznym od roku 2009 obserwuje się bardzo duże zmiany. Pomimo wielu wycofanych preparatów paradoksalnie rynek hobbystyczny stał się zdecydowanie bogatszy. Powodem takiego stanu rzeczy jest rozwój budownictwa domków jednorodzinnych przy których znajduje się ogród. To skłoniło koncerny chemiczne na sprzedaż niektórych preparatów na rynku hobbystycznym.

Zaskoczeniem jest fakt, że sprzedaż ich jest niewielka. Preparaty z historią w dalszym ciągu są na czołowych miejscach w rankingach sprzedaży. Nowe preparaty są przede wszystkim skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla środowiska ( krótka karencja i prewencja ). Poniżej przykłady nowych produktów, których stosowanie w ogrodach pozwoli efektywnie zwalczać problemy związane z chorobami i owadami niszczącymi rośliny:

Folpan 80WGpreparat z szeroką rejestracją w krajach zachodnich ( m.in. mączniaki, rdze, szara pleśń, uwiądy ) w Polsce może być stosowany w ochronie m.in.  truskawki. Oprócz efektywnego zwalczania szarej pleśni zauważono także działanie bójcze m.in. na białą rdzę. Formuła WG sprawia, że z preparatu nie wydobywa się pył, dzięki czemu przygotowanie cieczy roboczej jest zdecydowanie bezpieczniejsze.

Mildex 711,9 WGbezpieczeństwo w posługiwaniu się preparatem jak w przypadku Folpan 80WG. Jest on następcą znanego Aliette 80WP. Niejeden właściciel ogrodu poznał walory Mildex 711,9WG w zwalczaniu fytoftorozy. Jest on ceniony również przez producentów pomidorów w zwalczaniu zarazy ziemniaczanej.

Proplant 722SLjeden z następców legendarnego Previcuru 607SL. W walce z fytoftorozą i mączniakiem rzekomym jest znakomitym uzupełnieniem Mildexu 711,9WG. Formuła preparatu jest uniwersalna – dobre rezultaty osiąga się przez aplikację dolistną i doglebową. Podobnie jak w ww preparatach bezpieczne użytkowanie.

Signum 33WG i Switch 62,5WG dwa bardzo skuteczne preparaty do zwalczania szarej pleśni w truskawce. Signum 33WG jest zrejestrowany jeszcze m.in. w cebuli, kapuście i marchwi, natomiast Switch 62,5WG w malinie, pomidorze i borówce wysokiej. Efektywne działanie także w wyższych temperaturach oraz krótkie karencje są sprzyjające w uprawie amatorskiej ww roślin.

Spintor 240SCpreparat z unikatowymi substancjami do zwalczania przede wszystkim wciornastków w uprawie pomidora oraz gąsienic w niektórych drzewach owocowych. Bardzo wysoka skuteczność ( niestety także dla pszczół ). Dlatego nie zaleca się wykonywanie zabiegów w przypadku gdy w chronionych uprawach rosną kwitnące chwasty. Spintor 240SC zawiera substancję czynną znaną z preparatu Biospin 120SC.

Danadim Progress 400EC – preparat zawierający substancję czynną di metyl znaną z Bi 58 Nowy 400EC. Rejestracja m.in. w różach i późnej kapuście pozwala skutecznie chronić te uprawy. W tym przypadku należy przy stosowaniu zwrócić uwagę na wyjątkowo długą karencję.

Vertimec 018EC – to z kolei środek chemiczny przeznaczony do zwalczania wciornastka zachodniego i przędziorków. Bardzo ceniony przez producentów roślin ozdobnych z racji wysokiej skuteczności. W krajach Europy Zachodniej, gdzie doceniono skuteczność abamektyny ( subst. czynna Vertimec 018EC ), zastosowanie jest znacznie szersze.

Tiotar 800SC – po zmianie rejestracji Siarkol 80WP jest to jedyny produkt mający zastosowanie w ochronie winorośli. W porównaniu z poprzednikiem jest zdecydowanie wygodniejszy ( formuła płynna ).

– Revus 250SC i Infinito 687,5SC – dwa nowoczesne preparaty do zwalczania zarazy ziemniaczanej. Wysoka skuteczność oraz formuła płynna spowoduje, że w przyszłości będą jednym z ważniejszych oręży w walce z zarazą ziemniaczaną. Preparaty te zastąpią będący w trakcie wycofania Tattoo C 750SC.

Rovral AquaFlo 500SC – niebawem zastąpi wycofywany Rovral Flo 255SC. Zaletą preparatu jest nowoczesna formuła, duża wydajność; wadą wąska rejestracja.

Snacol 05GB i Glanzit 06GBto preparaty ślimakobójcze o zwiększonej wydajności. Obydwa w kolorze niebieskim – niewidocznym dla ptaków. Cechą wspólną jest odporność na wilgoć.

Należy się spodziewać, że w najbliższych latach pojawią się kolejne ciekawe propozycje dla właścicieli przydomowych ogrodów i działek. Ale to już temat na inny artykuł.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *