Październik w ogrodzie

jesień w ogrodziePaździernik to przede wszystkim czas zbiorów owoców i warzyw. W tym miesiącu dojrzewają odmiany późne, które możemy przeznaczyć do spożycia i do przechowywania. Na owocach, które zostaną przeznaczone do przechowywania, nie powinno być widocznych śladów chorób grzybowych, uszkodzeń mechanicznych i śladów żerowania szkodników.

Pierwsza połowa października jest ostatnim momentem do posadzenia roślin cebulowych kwitnących wczesną wiosną ( przebiśniegi, krokusy i inne ). Przed posadzeniem do podłoża należy zaprawić je zaprawą grzybobójczą ( np. Sarox T 500FS, Biochicol 020PC i inne ) w celu ochrony przed chorobami grzybowymi. W przypadku dużej liczebności nornic zaprawy grzybobójcze zastępujemy Sadoplonem 75WP, których oprócz właściwości bójczych ma walory replentne ( odstraszające ) nornice.
Nornice i karczowniki w okresie jesiennym wyrządzają duże szkody w przydomowych ogrodach i na działkach. Do ich zwalczania warto zastosować trucizny zwalczające te uciążliwe gryzonie np. Norat GR, Normix AT-GR czy Vigonez proszek na nornice itp. Inną metodą pozbycia się gryzoni jest zastosowanie urządzeń odstraszających. Warto też zabezpieczyć drzewa i krzewy przeciw sarnom i zającom. Do tego zabiegu używamy odpowiednie repalenty np. Pellacol 10PA lub Repentpol 06PA.
Altany w przydomowych ogrodach zaczynają nawiedzać myszy. Do ich zwalczania stosujemy sprawdzone od lat preparaty: Rat Killer Perfect, Protect, ABC na myszy i szczury i inne ( wykładane w specjalnych karmnikach ). Miejsca wyłożenia trutek powinny być odpowiednio oznaczone.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *