Pielęgnacja i wycinka drzew oraz krzewów – okrzesywanie

banner_alberisiepi

Piękno ogrodu ma swoje odbicie w znajdujących się w nim kwitnących i zdrowych roślinach. Niezależnie od tego, czy ozdobne, drzewa są podstawowym elementem krajobrazu, zarówno w parkach jak i małych ogrodach. Drzewa i krzewy są czynnikiem, który kształtuje całą perspektywę, tworzy intymność oraz przestrzeń do wypoczynku i  daje cień latem. Drzewa i rośliny potrzebują troskliwej i ciągłej opieki: dlatego też chcielibyśmy przedstawić kilka przemyśleń oraz istotnych wskazówek, potrzebnych do zapewnienia właściwej pielęgnacji.

Dlaczego , jak i kiedy okrzesywać?

Istnieje wiele powodów, dlaczego drzewa i rośliny należy przycinać: powstrzymywanie nadmiernego rozrostu; kontrolowanie wzrostu krzewów  (owocowych i ozdobnych), stymulowanie kwitnienia i owocowania; ożywianie osłabionych roślin; usuwanie zeschniętych gałęzi; nadawanie pożądanego kształtu; poprawianie ewentualnych błędów z poprzedniego przycinania, uwypuklanie piękna roślin. Okrzesywanie wymaga umiejętności i cierpliwości. Bardzo istotne jest zachowanie harmonii dla zdrowego rozwoju rośliny i unikanie błędnych lub nawet szkodliwych nacięć. Okrzesywanie musi być przeprowadzone we właściwych proporcjach, w odpowiednim czasie – w zależności od gatunku rośliny – przy zastosowaniu właściwej techniki cięcia: co oznacza, że cięcie powinno być równe, ukośne, blisko pęku lub sęku, raczej gałęzi o małej niż dużej średnicy.

Wskazówki przy wyborze pilarek i okrzesywarek

Pilarki elektryczne są lekkie i ciche podczas pracy, gwarantują łatwość obsługi oraz niski poziom emisji hałasu i proste zasady konserwacji. Przeznaczone są generalnie do prac wokół domu, tam gdzie dostępna jest energia elektryczna. Doskonałe do cięcia drewna kominkowego, lekkiego okrzesywania, cięcia drewna do majsterkowania.
Pilarki spalinowe są przeznaczone do bardziej wymagających zadań; z tego względu ich wybór powinien być uzależniony od przeznaczenia.
WOKÓŁ DOMU: lekkie, praktyczne maszyny (30 cm3 – 40 cm3), do cięcia i okrzeswyania, ścinki niewielkich drzew, cięcia drewna kominkowego.
W ROLNICTWIE I PROFESJONALNYM ZASTOSOWANIU: wszechstronne urządzenia (większe niż 45 cm3), oferujące moc oraz niezawodność, przeznaczone do pracy w rolnictwie oraz w lesie: ścinka, przerzynka, cięcie oraz okrzesywanie drzew o większych rozmiarach (szeroka gama pilarek, łącznie z modelami do intensywnej pracy oraz te klasy „Heavy Duty”).  
OKRZESYWANIE:
lekkie, kompaktowe oraz łatwe w obsłudze urządzenia (25-30 cm3), z pojedynczym uchwytem, doskonale sprawdzają się podczas okrzesywania oraz precyzyjnego cięcia, niezbędnego w pielęgnacji drzew owocowych
Do cięcia i okrzesywania na wysokości oraz nierównym lub pochyłym terenie najlepsze są profesjonalne okrzesywarki. Dzięki teleskopowemu wysięgnikowi, można uzyskać zasięg do 5 metrów nad poziomem gruntu, a przez to dostęp do gałęzi znajdujących się w najwyższych partiach korony drzewa. Głowice okrzesywarek można regulować w zakresie od 0° do 90°

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *