Przędziorki w roślinach ozdobnych – zwalczanie

pajczynack01Przędziorki to roztocza, których formy dorosłe i larwy żerują na młodych częściach roślin. Wysysają z zasiedlonych części roślin soki powodując ich obumieranie. Formę larwalną jak i dorosłą trudno zauważyć z racji niewielkich rozmiarów ( 0,15 – 1 mm ). Na roślinach ich obecność można zauważyć po charakterystycznym oprzędzie zawsze na spodnich części liścia.W mieszkaniach polecam wyczyszczenie zasiedlonych części roślin specjalnymi chusteczkami lub użycie gotowych preparatów ( Provado Plus lub Polysect ).

W roślinach ogrodowych jest kilka preparatów do zwalczania form dorosłych. W przedziale temperatur 15 – 20 stopni warto zastosować Ortus 05SC, Polysect 003EC lub Talstar 100EC. W temperaturach powyżej 20 stopni godny polecenia jest Magus 200SC. Preparat zwalcza wszystkie stadia rozwojowe przędziorków.Do preparatu Talstar 100EC i Ortus 05SC zalecano jeszcze w ubiegłym sezonie domieszanie preparatu Nissorun 050EC. W tym roku nowa rejestracja środka nie pozwala na stosowanie takich mieszanin w roślinach ozdobnych ( preparat zarejestrowany jest tylko w uprawie jabłoni ). Na rynku pozostał do zwalczania jaj i larw Apollo Plus 060OF zarejestrowany do równoczesnego aplikowania z preparatem Mitac 200EC ( wycofanego ok. 2 lat temu z rejestru środków ochrony roślin ). Zwalczanie przędziorków z racji małej ilości dostępnych preparatów jest trudne ze względu na szybko pojawiające się odporności jak i z powodu miejsca ich żerowania ( trudny technicznie do wykonania zabieg ). Aby polepszyć efektywność zabiegu warto do preparatów zwalczających stadia dorosłe dodać Stirrup SL powodujący zwiększenie ruchliwości przędziorka co skutkuje dłuższym kontaktem agrofaga z zaaplikowanym środkiem ochrony roślin.
Wykonajmy czynności utrudniające życie przędziorkom. Wyższa wilgotność i niższa temperatura – to czynniki ograniczające rozmnażanie przędziorka – a więc częste wietrzenie  ( gdy pozwala na to pogoda ) i zraszanie roślin.

Życzę powodzenia
Bogdan Stachulec

One Comment

Leave a Comment
  1. Pingback: Rośliny ozdobne w domu i na balkonie « Przydomowe Ogrody z Hortico

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *