Rośliny ozdobne zimą

Rośliny ozdobne zimą

Wydawać by się mogło, iż zimą nasze ogrody są bez życia. Otulone „zimową pierzynką” wyczekują pierwszych oznak wiosny, aby zbudzić się do życia. Nic bardziej mylnego. Dobierając odpowiednie gatunki, sprawimy, że nasz ogród będzie nie tylko dekoracyjny zimą lecz także „tchniemy” w niego odrobinę życia.

Rośliny kwitnące zimą – w pierwszej chwili wydaje się, że to niemożliwe ale jest wiele gatunków roślin, które wydają kwiaty właśnie wtedy. Jednym z nich jest Ciemiernik (Helleborus). Jest to bylina zimozielona, dorastająca do wysokości około 30-40 cm. W zależności od odmiany zakwita od grudnia do marca, w kolorach od bieli, przez kremowobiały aż po odcienie różu. Nie jest to roślina bardzo wymagająca. Dobrym stanowiskiem jest zarówno cień jak i półcień. Potrafi nas zaskakiwać swoją odpornością na duże ilości śniegu.

Kolejną rośliną doskonale wyglądającą w najzimniejszej porze roku jest zimokwiat (Chionanthus) – krzew dorastający do wysokości około 1,5m. Na zimę zrzuca liście, a zakwita w lutym. Ma kielichowate kwiaty w kolorze jasnożółtym. Mają one przyjemny zapach, stąd warto je sadzić w pobliżu okien czy tarasu.

Zimą kwitnie również oczar (Hammamelis). Podobnie jak zimokwiat, jest krzewem o wysokości 1,5-2m. Jego kwiaty są w kolorze żółtym, pomarańczowym, czerwonym lub brązowym. Swoim kształtem przypominają „pajączki”, a okres ich kwitnienia to styczeń-luty (w zależności od odmiany).

Wiadomo, że rośliny swoje walory dekoracyjne prezentują nie tylko przez kwiaty lecz także przez pędy. Tutaj doskonałym przykładem jest Dereń (Cornus). W zależności od odmiany, zimą możemy spotkać okazy o pędach żółtych (dereń rozłogowy „Flaviramea”), czerwonych (dereń biały np. odmiany „Sibirica”) oraz pomarańczowych (dereń świdwa „Midwinter Fire”). Rośliny te poprzez, intensywnie kolorowe pędy idealnie kontrastują z otaczającą je „zimową bielą”.

Gatunki jak wierzba (Salix), odmiana Sekka zaskoczą nas pędami, które są spłaszczone, przypominające „taśmę”. Leszczyna (Corylus), odmiana Contorta, to roślina o pędach „pogiętych”, podobnie jak Modrzew (Larix), odmiana Diana. Pędy tych roślin świetnie nadają się również do suchych kompozycji kwiatowych.

Wiele gatunków roślin zawiązuje owoce jesienią, pozostają one na niej przez całą zimę. Stanowią nie tylko walor dekoracyjny, lecz także (z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę), stanowią pożywienie dla ptaków odwiedzających nasz ogród zimą. Trzeba tu wspomnieć chociażby róże (Rosa). Jej owoce są kuliste w kolorze pomarańczowym lub czerwonym.Oprócz tego, że są chętnie zjadane przez ptactwo, świetnie sprawdzają się jako składnik konfitur czy nalewek.

Jeśli posiadamy szpaler z Berberysu (Berberis), jego czerwone jagody także „przyciągną” okolicznych skrzydlatych przyjaciół, podobnie jak Jarzębina (Sorbus), która w zależności od odmiany ma owoce w kolorze od białego przez różowy, pomarańczowy aż do krwistoczerwonego. Pamiętajmy, że ptaki, które odwiedzą nasz ogród zimą, znajdując tu nieco pożywienia, będą odwiedzać nas także wiosną, latem czy jesienią, pomagając zwalczyć szkodniki, które również są ich pożywieniem.

Aby dowiedzieć się więcej na temat roślin kwitnących zimą zapraszamy do pierwszego w Polsce centrum ogrodniczego z prawdziwego zdarzenia, czyli do Zielonego Centrum w Psarach pod Wrocławiem.

Galeria Ogrodnicza Zielone Centrum – z miłości do ogrodów

Ogrody to pasja. A pielęgnowanie pasji wymaga czasu i odpowiednich warunków. Z tego powodu firma HORTICO S.A. stworzyła Zielone Centrum – pierwszą w Polsce Galerię Ogrodniczą z prawdziwego zdarzenia, zlokalizowaną we Wrocławiu (Psary). Zielone Centrum jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Przestronne wnętrze o powierzchni ponad 2 500 m2 i dobrze zorganizowanych powierzchniach ekspozycyjnych i magazynowych zapewnia klientom możliwość dogodnego poznania bogatej oferty. Galerię Ogrodniczą Zielone Centrum firma HORTICO S.A. zbudowała z prostej przyczyny: 20 lat doświadczenia w ogrodnictwie pokazało, jak wielu ludzi jest zakochanych w pięknych ogrodach. Zielone Centrum jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na miejsce, w którym będzie można nie tylko zakupić niezwykłe kwiaty lub rośliny, ale zasięgnąć porady prawdziwych specjalistów kochających ogrody i, co najważniejsze, znających się na rzeczy.

2 Comments

Leave a Comment
  1. To prawda, boski ten domek. Chciałabym taki mieć, do wjayzdf3w na weekend. Zamknąć drzwi mieszkania i przenieść się do innego świata. Lubię wnętrza w takich spokojnych, stonowanych kolorach. I jest skrzynia i kosz piknikowy, o ktf3rym marzę. Bajka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *