Róże kulinarnie

Całkiem smaczne! Róże są nie tylko piękne, ale także smaczne! Zarówno płatki kwiatowe, jak i dojrzałe owoce szupinkowe mają delikatny aromat, który zachwyci każdego smakosza.
Na przetwory nadają się wyłącznie kwiaty i owoce z roślin niepryskanych. Jeśli chcemy wykorzystywać kwiaty, wybieramy silnie pachnącą odmianę o kwiatach z licznymi płatkami np. różę Rose de Resht.

Jeśli wolimy mieć owoce, wybieramy odmianę o kwiatach pojedynczych, która wytwarza liczne i duże owoce np. mieszaniec rugosa Rotes Meer.
Ze wszystkich płatków kwiatowych usuwa się białe, gorzkie nasady.
Z owoców wykorzystuje się jedynie czerwoną mięsistą owocnię po usunięciu nasion i drażniących włosków.
Ponieważ natura daje nam możliwość szerokiego czerpania z jej źródeł, warto znaleźć jej najbardziej wartościowe dary. Jednym z najistotniejszych składników jest witamina C. Czy zatem dobrze jest pić sok z cytryny? Jeżeli jesteśmy amatorami bardzo kwaśnego smaku – z pewnością tak, jeżeli natomiast poszukujemy prawdziwego źródła witaminy C, o przyjemnym smaku to nie trafiliśmy dobrze. Cytryna to tylko od 30 do 50 mg witaminy C w 100g. Podobnie rzecz ma się z pomarańczami. Czarna porzeczka? Wygrywa z cytryną, ale tylko wówczas, gdy chodzi o świeże owoce (200 mg wit. C w 100 g). Ponieważ witamina C w porzeczkach jest bardzo nietrwała, w trakcie ich przetwarzania dochodzi do jej znacznej straty – zostaje jej zaledwie około 30 mg. Inne owoce ze względu na stosunkowo znikomą zawartość tej cennej witaminy nie są warte wymieniania.
A co z różą? Owoce róży okazują się najbogatszym w przyrodzie, dostępnym w naszych warunkach klimatycznych źródłem kompleksu witamin, w tym niebywałej ilości witaminy C – kwasu askorbinowego. Zawierają one aż od 850 do 1200 mg witaminy C.
Organizm ludzki nie posiada żadnego organu, którego przeznaczeniem byłoby magazynowanie kwasu askorbinowego. Witamina C nie jest zatrzymywana w organizmie, lecz jej określona ilość – zależna od indywidualnego zapotrzebowania (zmienia się ono w trakcie choroby, wysiłku, stylu życia itd.) zostaje przyswojona i wykorzystana przez organizm, a reszta wydalona. Dzieje się to w cyklu ok. 12-godzinnym. Dlatego przetwory z róży należy spożywać codziennie, a najlepiej dwa razy dziennie, aby poziom witaminy był stale uzupełniany i na wysokim poziomie.

Róża jest cennym lekiem dla ludzi o wyniszczonym organizmie, dla osób po ciężkich chorobach, także dla chorych na chorobą wrzodową żołądka i nieżyty żołądka. Tak samo róża zalecana jest dla kobiet w ciąży i w czasie karmienia piersią, ludzi ciężko pracujących, narażonych na stresy, a także dla ludzi w podeszłym wieku.
Róża przynosi poprawę w chorobach przyzębia oraz chorobach skóry ze skłonnością do wybroczyn i wylewów krwi. Różę poleca się w przeziębieniach, infekcjach układu oddechowego. Jest cenna w przypadkach nadmiernej łamliwości naczyń i skłonności do krwawień, także z przewodu pokarmo­wego. Ponieważ róża zwiększa wydzielanie żółci, może być lekiem w zaburzeniach trawienia i w choro­bach wątroby. Witamina C zawarta w róży chroni przed zatruciami różnymi substancja­mi przemysłowymi oraz spożywanymi w roślinach nadmiernymi dawkami związków azotowych.
Polecamy zatem korzystanie z poniższych przepisów życząc nabycia dużo zdrowia.
Już jutro pierwsze przepisy :  SMACZNEGO!


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *