Róże pienne sztamowe na paliku

Róże pienne sztamowe na paliku nie stanowią odrębnej grupy odmian, są to krzewy odmian szlachetnych wyprowadzone w formie drzewkowej, tak zwane na paliku.

Róże pienne nazywane są także różami kaskadowymi lub
Przykład róży piennej na palikuróżami sztamowymi otrzymuje się w wyniku okulizacji lub szczepienia odmian należących do różnych innych grup na specjalnie wyprowadzonych pionowo pędach (pieńkach) podkładki.

Zabieg uszlachetnienia może być wykonany na różnej wysokości pieńka, najczęściej jednak na wysokości 90 -120 cm. Odmiany róż miniaturowych i słabo rosnących okrywowych, przeznaczonych do uprawy i eksponowania w pojemnikach uszlachetnia się na wysokości około 60 cm.

Róże pienne z ukształtowaną koroną powinny być przywiązane do mocnego i estetycznego palika. Pień wiążemy w co najmniej dwóch miejscach, z których jedno powinno być w pobliżu miejsca okulizacji, co zapobiega wyłamaniu korony. Inaczej bez podwiązania palik róży może się złamać pod ciężarem kwitnącej korony.

Kwitnące drzewka różane wyglądają pięknie. Niezapomniane wrażenie czynią aleje z takich róż. Ze względu na niewielkie wymiary róże pienne można posadzić nawet w najmniejszym ogrodzie. Są one najładniejszym elementem ogródków różanych, zwanych różankami. Żadna róża ze swej natury nie rośnie w formie drzewka.

Tak zwane drzewka różane są to mniej lub bardziej wysokie róże pienne, które składają się z dwóch roślin:  rosnącego na własnych korzeniach dzikiego gatunku róży, tworzącego długi pień oraz zaszczepionej na jego wierzchołku tzw. odmiany szlachetnej – mogą to być zarówno odmiany pnące jak wielokwiatowe czy wielkokwiatowe, które tworzą kwitnącą atrakcyjną koronę. Korona jest atrakcyjna tylko wtedy, gdy harmonizuje z wysokością pnia i jest odpowiednio gęsto rozkrzewiona.

Formy pienne róż są szczególnie wystawione na działanie mrozu, ponieważ miejsca szczepienia/okulizacji nie osłania gleba. Dlatego należy dobierać
zimotrwałe odmiany o bujnym kwitnieniu, najlepiej wyprodukowane odmiany krajowe odporne na polskie warunki zimowe.

Wszystkie inne odmiany muszą być chronione przed mrozem workami jutowymi, papierowymi oraz słomą (chochoły ze słomy) lub przez przygięcie pnia i zakopcowanie miejsca szczepienia w glebie – ten sposób przyginania róży nie jest za bardzo polecany, ze względu na możliwość złamania róży.

Aby cieszyć się obfitym kwitnieniem i bujnym wzrostem róż musisz pamiętać o regularnym stosowaniu odpowiednich nawozów (np. Magiczna siła, Rose Food czy Róża). Jeśli będziesz traktował swoje róże z należytą troską, odpłacą ci niezwykłym pięknem i wzbudzą uznanie wśród podziwiających je gości.


NA FOTOGRAFII



www.oczarjk.pl
róże, krzewy i drzewa ozdobne

One Comment

Leave a Comment
  1. Zdejmowanie zimowego okrycia przeprowadza się w dwóch etapach. Pierwszy na przełomie marzec- kwiecień – po rozmarznięciu i obeschnięciu ziemi- warstwa ocieplająca i drugi połowa kwietnia w zależności od pogody- odkrywamy całkowicie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *