Róże – szkodniki i choroby grzybowe

Róże niepodzielnie królują wśród roślin. W swej wielkiej różnorodności: wielkokwiatowe, pienne, pnące, mają zróżnicowane wymagania odnośnie pielęgnacji, ale nękają je te same szkodniki i choroby. Tym bardziej istotna jest opieka nad ich stanem zdrowotnym, jeśli chcemy by pozostały na długo dumą ogrodu. Z problemami można jednak sobie poradzić, jeśli przestrzegać się będzie kilku podstawowych zasad.

Stanowisko:
Stanowisko do uprawy róż nie powinno być suche ani zbyt wilgotne. Powinno być zasobne w składniki pokarmowe. Odczyn gleby od lekko kwaśnego do obojętnego. Gleba przed posadzeniem krzewów powinna być starannie uprawiona. Róże mogą rosnąć w pełnym słońcu.

Wymagania:
Róże mają duże wymagania pokarmowe. Corocznie należy rośliny nawozić nawozami organicznymi (kompost, obornik) oraz mineralnymi – szczególnie w okresie kwitnienia, tj. w maju i czerwcu. Najwięcej wody róże potrzebują wiosną oraz na przełomie czerwca i lipca. Jeśli nie padają deszcze, rośliny powinno się podlewać 2-3 razy w tygodniu. Należy unikać zwilżania liści, gdyż wówczas mogą pojawiać się choroby. Corocznie należy usuwać zbędne pędy, a pozostałe przycinać. Sposób cięcia zależy od odmiany i typu krzewu. Na czas zimy róże należy zabezpieczyć przed niskimi temperaturami, okrywając krzewy.

Choroby:
Mączniak prawdziwy róży
Jedna z najczęściej występujących chorób pochodzenia grzybowego na róży. Pierwsze objawy
w postaci charakterystycznego, białego nalotu pojawiają się w maju. Porażone liście są zdeformowane, a ich brzegi lekko zwijają się ku dołowi. Krzewy róż są najbardziej narażone
w okresie intensywnego wzrostu. Gdy choroba wystąpi w dużym nasileniu, może dojść do zahamowania kwitnienia i opadania liści. Porażone rośliny słabiej przezimowują. Opadłe liście trzeba zgrabić, a następnie spalić. Przy dużym nasileniu objawów powinno się wycinać porażone pędy. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy zastosować gotowy do użytku Baymat AE. W naszych warunkach obserwuje się dwa szczytowe okresy występowania mączniaka prawdziwego róży: czerwiec i wrzesień.
moczniak_prawdziwy_roza
Czarna plamistość róży

Jedna z najgroźniejszych chorób róży. Objawami tej choroby są początkowo jasnobrązowe, czerniejące plamy na liściach. Porażone liście żółkną i opadają. Na odmianach wrażliwych, w drugiej połowie lata może już wcale nie być liści. Przed nadejściem jesieni krzew wytwarza nowe liście, w wyniku czego zimą łatwiej przemarza. Należy starać się uprawiać odmiany odporne, a wrażliwe otoczyć staranną ochroną. Nie powinno się podlewać roślin w pochmurne i deszczowe dni. Trzeba usuwać opadłe liście i porażone pędy. Ochronę chemiczną powinno rozpocząć się już w czerwcu, stosując preparat Baymat AE.
czarna_plamistosc_rozy
Szara pleśń
Objawy mogą się pojawiać na wszystkich nadziemnych częściach roślin. Na kwiatach, na powierzchniach zewnętrznych płatków korony, pojawiają się drobne, wodniste plamy, które szybko powiększają swoją powierzchnię. Na porażonych tkankach pojawia się obfity, szary nalot. Choroba atakuje pędy po cięciu lub zbieraniu kwiatów. Niekontrolowany rozwój choroby może doprowadzić do zamarcia całej rośliny. Należy unikać zraszania roślin wieczorem, gdyż pozostawiając mokre rośliny na noc, stwarza się idealne warunki do rozwoju grzyba. Po cięciu lub po stwierdzeniu objawów należy rośliny opryskiwać preparatem Teldor 500 SC.

szara_plesn_na_kwiatach_rozszara_plesn_na_lodydze_rozyszara_plesn_platka_rozy

Rdza róży
Objawy są zauważalne głównie na dolnej stronie liścia, w postaci pomarańczowych skupień zarodników. W przypadku róż uprawianych w gruncie mogą być widoczne już w kwietniu lub na początku maja. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy zastosować gotowy do użytku Baymat AE.
rdza_na_rozy

Inne choroby róż:

Zamieranie pędów
Pęd w miejscu przycięcia ciemnieje i zamiera (oprysk Baymat AE).

Mączniak rzekomy
Czerwonawe plamy, nalot na spodniej stronie liścia, objawy bywają mylone z czarną
plamistością róży (oprysk środkiem Mildex 711,9 WG).

Szkodniki:

Mszyce
Mszyce żerują w koloniach na pąkach kwiatowych i pędach wierzchołkowych. Na skutek żerowania wzrost roślin jest zahamowany, a pąki kwiatowe zdeformowane. Po pojawieniu się pierwszych mszyc – możliwe już w końcu kwietnia – krzewy należy opryskiwać preparatami Confidor 200 SL lub Provado Plus AE.

Zdjęcie: Mszyce

Skoczek różany
Wskutek żerowania tego szkodnika na dolnej stronie liści, górna strona pokrywa się drobnymi, białymi plamkami. Początkowo pojawiają się one wzdłuż nerwu głównego, a z czasem całe liście stają się białe i opadają. Na dolnej stronie liścia dostrzec można drobne, jasne owady. W ciągu sezonu mogą pojawić się aż dwa pokolenia szkodnika, pierwsze w V/VI i drugie w VIII/IX. Po zauważeniu pierwszych uszkodzeń należy rośliny opryskać środkiem Decis 2,5 EC.

Zdjęcie: Skoczek różany

Nimułka różana
Ta błonkówka występuje na różach rosnących na stanowiskach zacienionych i wilgotnych. Podczas składania jaj samica nakłuwa liść. W wyniku nakłucia liście zwijają się wzdłuż nerwu głównego, brzegami do dołu. Wewnątrz żeruje jedna lub dwie larwy, które zeskrobują tkanki z dolnej strony liścia. Uszkodzone liście mają kolor pomarańczowy, zasychają i opadają. Po zauważeniu pierwszych zwiniętych liści, należy je zbierać i palić. Zastosować środek Decis 2,5 EC.

Zdjęcie: Nimułka różana

Przędziorek chmielowiec
Górna strona liścia zaczyna przebarwiać się na kolor bladożółty, a na dolnej widoczne są drobne pajączki. Liście zasychają i opadają, widoczny jest delikatny oprzęd. Przędziorki są szczególnie groźne podczas ciepłej, bezdeszczowej pogody. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów konieczny jest oprysk preparatem Provado Plus AE.

Zdjęcie: Przędziorek chmielowiec

Inne szkodniki róż:

Zwójkowate gąsienice tych motyli żerują w splecionych przędzą liściach (oprysk Decis 2,5 EC).

Zdjęcie: Zwojka różana

Pilarzowate larwy wygryzają dziury między nerwami liści (oprysk Decis 2,5 EC).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *