Sierpień w ogrodzie

Sierpień jest czasem zbiorów niektórych owoców i warzyw. W związku z tym liczbę zabiegów do zwalczania agrofagów należy zmniejszyć do niezbędnych. Dobór środków ochrony roślin do ich wykonania z możliwie najkrótszą karencją.

Z racji nietypowego przebiegu pogody w pierwszej połowie miesiąca wręcz konieczne będzie zwalczanie komarów. Do tego zabiegu warto zastosować Trebon Mega 10SC lub Bagosel 100EC. W drugiej połowie miesiąca powinno pojawić się więcej os i szerszeni. W czasie pobytu na ogrodzie przypominam o zabezpieczeniu się przed kleszczami. Odsłonięte części ciała posmarujmy właściwymi repelentami.

W dalszym ciągu będą aktywne ślimaki. Do ich zwalczania stosujemy preparaty w postaci granul: ABC Anty – Ślimak Spiess – Urania 04GB, Snacol 05GB lub Mesurol Alimax 02RB.

Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia szarej pleśni w malinach. Duża wilgotność powietrza jest czynnikiem sprzyjającym stąd warto wykonać zabieg jednym z preparatów: Switch 62,5 WG ( otrzymał rejestrację w malinach – karencja 3 dni ) lub Teldor 500SC. Konieczne jest też nawożenie potasem ( np. Agroleaf potasowy lub Cigo K Xpress ). Z racji małej ilości słońca owoce jeżyn mogą być niezbyt atrakcyjne pod względem smaku. Smaczne słodkie owoce uzyskamy stosując preparat Sugar Up.

Pod koniec miesiąca można już zaplanować zakup cebul roślin ozdobnych kwitnących wczesną wiosną np. krokusy, tulipany, hiacynty i inne. Nie kupujemy cebul z objawami chorób grzybowych lub z uszkodzeniami mechanicznymi.

Pamiętajmy o systematycznym nawożeniu i podlewaniu roślin balkonowych. W przypadku pojawienia się szkodników lub chorób grzybowych stosujemy odpowiednie przeznaczone do tego preparaty chemiczne.

Pozdrawiam,
Bogdan Stachulec
Specjalista ds. ŚOR

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *