Storczyki – egzotyczny wygląd, łatwa uprawa cz.1

     dsc027744                               Storczyki (inaczej orchidee)  uważane są za rośliny piękne, lecz niezwykle trudne w uprawie.  Nie jest to prawdą. Powszechnie w sprzedaży dostępne są różne gatunki tych roślin m.in. Cymbidium, Dendrobium, Oncidium, Catleya, MiltoniaPaphiopedilum i inne. Najpopularniejszym jest jednak Phalaenopsis czyli ćmówka.       Jeśli chcemy by storczyki na stałe zamieszkały razem z nami, przed zakupem sprawdźmy jakie warunki możemy im zapewnić (m.in. jaką mamy temperaturę, jak silne nasłonecznienie, jaką mamy wilgotność).  I tak w ciepłych, jasnych pomieszczeniach dobrze będą rosły Dendrobia, Cattleye i Phalaenopsisy, ale już w chłodnym i lekko zacienionym pokoju lepiej zadomowią się Miltonie i Cymbidia.

Do najczęstszych błędów uprawowych należy nieodpowiednie podlewanie i zbyt mała wilgotność. Storczyki posiadają grube, skórzaste liście magazynujace wodę. Także ich korzenie powietrzne (u egzemplarzy w handlu widzimy, iż wystają z doniczki), gromadzą wodę. Dlaczego natura tak przystosowała Orchidee? Poprostu w miejscu ich bytowania opady deszczu wystepują średnio raz na tydzień, a czasami rzadziej. Stąd należy przestrzegać zasady, że lepiej storczyka raz nie podlać niż podlać o jeden raz za dużo. Sprawdzoną przeze mnie metodą, jest powolne podlewanie przegotowaną wodą (eliminuję w ten sposób nadmiar wapnia). Na jedną doniczkę (śr. 12-15 cm) zużywam ok. 0,5l wody. Delikatny strumień  powoli nasącza podłoże, a nadmiar od razu ucieka. Jest to dość pracochłonne (rośliny trzeba przenieść np. do wanny), ale skuteczne. Innym sposobem może być napełnienie osłonki, w której znajduje się doniczka, wodą. W ten sposób pozostawiamy roślinę na ok. 10 min, a po tym czasie wylewamy nadmiar wody z osłonki. Jak poznać, że nasz okaz potrzebuje wody? Trzeba obserwować roślinę.  Pierwszą oznaką jest bardzo jasne podłoże (kora, która jest w podłożu po zalaniu wodą mocno ciemnieje, kolor blednie w miarę wysychania). Innym sposobem może być obserwacja korzeni (szczególnie polecam jeżeli storczyki uprawiamy w przeźroczystych doniczkach). Kiedy mają dostateczną ilość wilgoci są lekko zielonkawe i jędrne, kiedy jej brakuje robią się bardziej srebrno – szare i są lekko pomarszczone. Liście reagują najpóźniej na niedostatek wody. Należy jednak pamiętać, że pomarszczone, “zwiędnięte” liście mogą być także oznaką zamierania rośliny.

Jeśli w naszym domu jest bardzo suche powietrze i rośliny szybko przesychają, warto ustawić je na podstawce  z keramzytem, wypełnionej wodą. Parująca woda zapewni wilgoć roślinie. Można też zaopatrzyć się w nawilżacz, który poprawi wilgotność w całym pomieszczeniu z korzyścią dla rośliny i dla nas.

Z rozwagą  także podchodźmy do wskazówek, podanych na etykiecie dołączonej do rośliny. Podane tam wskazówki są bardzo ogólne (podlewanie raz na tydzień, nawożenie dwa razy w miesiącu itp.).  Podłoże przed podlaniem musi zupelnie przeschnąć, a ten okres może trwać  od jednego dnia (w upalne lato) nawet do dwóch tygodni (w chłodnym pomieszczeniu).

Jak dobrać podłoże, jak nawozić? Jaką wybrać doniczkę? O tym następnym razem.

                                                                                                                                                      Anna Stanisławska – Rosła

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *