Styczeń w ogrodzie

zima w ogrodzieStyczeń jest w dużej mierze miesiącem wolnym od prac ogrodniczych – to dobry moment do zakupu nasion kwiatów i warzyw. Zanim udamy się do sklepu lub centrum ogrodniczego warto przejrzeć zapasy z ub. roku i, w przypadku niektórych działkowców, własne zbiory nasion.

Unikajmy zakupu u przypadkowych sprzedawców, którzy często oferują towar niskiej jakości i niewiadomego pochodzenia. Nasiona renomowanych producentów ( np. Vilmorin, Polan itp. ) posiadają takie cechy jak: gwarancja zawartości opakowania zgodnie z deklarowaną, wysoka jakość towaru i fakt, że oferowane nasiona nie są zainfekowane chorobami grzybowymi.

W połowie miesiąca do szklarenek wysiewamy nasiona pelargoni. Warunki uprawy to temperatura w przedziale 20 – 24 stopni pod przykryciem, podłoże o pH 6,0 – 7,0; nasiona wysiewamy na głębokość 0,5 cm traktując je tuż przed siewem zaprawą Biochicol 020PC.

W przechowalni nie zapominajmy o sortowaniu owoców usuwając egzemplarze z widocznymi objawami chorób grzybowych lub żerowania szkodników.
Obserwujmy prognozy pogody. W przypadku gdyby zaistniała sytuacja wysokich wahań dobowych temperatury koniczne jest bielenie drzew. W lutym zabieg ten będzie już niezbędny. Do bielenia używajmy specjalnego wapna ogólnie dostępnego w sklepach i centrach ogrodniczych.

W dalszym ciągu aktywne sa myszy i szczury. Do ich zwalczania stosujemy sprawdzone preparaty jak ABC do zwalczania myszy i szczurów, Rat Killer i inne. Wszystkie preparaty dostępne na rynku zawierają substancje mumifikujące dzięki czemu padłe gryzonie nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu.

——————————————————–

Dpelargonia mixziś w promocji wspomniane w art. nasiona Pelargonii rabatowej MIX

Pozostałe nasiona – POLECAM

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *