System nawadniania ogrodu

System nawadniana ogrodu

Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie systemami do nawadniania ogrodów. Zwłaszcza gorące i suche lata, długie okresy bezdeszczowe sprawiły, że różnice pomiędzy trawnikami nawadnianymi przez instalację automatyczną, a tymi zaopatrywanymi w wodę ręcznie lub wcale nie podlewanymi, są ogromne i widoczne gołym okiem.

Nawadniane automatycznie rośliny są zdrowsze, rosną bujniej i są mniej podatne na uszkodzenia. Nawadnianie jest też nieocenione w kluczowym momencie jakim jest zakładanie ogrodu. Szczególnie sprzyja ono kiełkowaniu nasion i zakładaniu rabat.

Z czego składa się automatyczny system nawadniania?
Na podstawę systemu składają się sterownik elektroniczny, sieć hydrauliczna oraz zraszacze lub linie nawadniające. Jeśli system jest zautomatyzowany, steruje podawaniem wody do systemu korzeniowego w zaplanowanych porach dnia lub nocy. Jego rozbudowana wersja potrafi dostosować częstotliwość podlewania do realnych potrzeb. Wilgotność gleby i czas od ostatnich opadów atmosferycznych badają czujniki.

Ile to kosztuje?
Koszt instalacji zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od powierzchni ogrodu, ale też od jego struktury, wydajności i ciśnienia wody oraz stopnia automatyzacji systemu. Mniej kosztowne są projekty do ogrodów o regularnych kształtach. Nieregularne linie rabat, kręte ścieżki czy elementy małej architektury zwykle wymagają wykorzystania większej ilości zraszaczy.

Istotną sprawą jest, by podawana woda nie skraplała się na zielonych częściach roślin. Kropla wody działa jak soczewka, promienie słoneczne mogą spowodować poparzenia tkanek. Również duży wydatek wody i jej ciśnienie pozwalają zmniejszyć liczbę elementów instalacji, redukując koszty montażu całego systemu.

Najlepszym momentem na montaż instalacji jest zakładanie ogrodu lub jego gruntowny remont. Wykopywanie sieci hydraulicznej nie wpływa korzystnie na estetykę już ukształtowanego ogrodu.
Regularne nawadnianie przyspiesza rozwój roślin. Rosną one większe i piękniejsze, ale najlepszy efekt będzie widoczny na odpowiednio podlewanym trawniku. Jeśli jest prawidłowo pielęgnowany, to dzięki nawodnieniu będzie jeszcze gęstszy. Nawet podczas okresów bezdeszczowych czy upałów, będzie żywo zielony i bujny. Lepiej od razu zaopatrzyć się w dobrą kosiarkę.

Prawidłowo wykonany i sprawny system nawadniania podleje wszystkie rośliny, w momencie kiedy jest to najbardziej wymagane. Eliminuje potrzebę ręcznego podlewania, więc oszczędza sporo czasu, szczególnie w okresie letnim.

Jakub Kolasa

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *