Uciążliwe owady latające i pełzające – zwalczanie

Ogród to nie tylko rośliny. W ogrodzie jest także altana, dom czy przechowalnia owoców i warzyw. O każdej porze roku do nich wchodzą nieproszeni goście.
Jesienią do pomieszczeń wchodzą głównie owady biegające. Nie namawiam do tolerowania obecności tych owadów z tej racji, że niszczą produkty spożywcze odchodami, przenoszą wiele wirusów szkodliwych dla człowieka, wywołują alergie i ich obecność odbieramy nieprzyjemnie.

Zwalczanie tych nieproszonych gości zacznijmy od stworzenia niedogodnych warunków do ich życia, a więc:
– uszczelnienie domu, pomieszczeń ograniczających migrację owadów z zewnątrz.
– nie pozostawianie żywności ( ich pokarmu ) w miejscach ogólnodostępnych
– porządek w pomieszczeniach
Przy zachowaniu powyższych warunków, w przypadku gdy dostaną się do środka, pozostaje nam rozpoznanie owada i wykonanie zabiegu chemicznego. Zanim do niego przystąpimy warto zapoznać sie z warunkami bezpieczeństwa dla preparatu, który chcemy zastosować. Należy pamiętać o tym, że w domu często są małe dzieci, zwierzęta. Przy zabiegu nie dopuszczamy do kontaktu żywności ze stosowanym preparatem.
Poniżej kilka wskazówek dla najczęściej spotykanych owadów:
Mrówki faraona – łatwo zauważyć, że przemieszczają się stałymi drogami. Jedną z lepszych metod jest wyłożenie Faratox B. Jest to pokarm w postaci granulek zawierający metopren – substancję mocno ograniczającą ilość składanych jaj oraz redukującą rozwój i przeobrażanie się mrówek.
Karaczany – z racji nocnego trybu życia zauważamy je w momencie wejścia do pomieszcenia nocą. Bardzo skutecznym sposobem jest aplikacja żelu w postaci mikrokapsuł Blattanex Gel. Mikrokasuły podczepiają sie do owada i zostają zanoszone do gniazd. Śmierć owada następuje kilka dni po kontakcie z preparatem. Aby zabieg był skuteczny Blattanex Gel aplikujemy w miejscach gdzie karaczany lubią przebywać. Cechami tych miejsc jest ciemność, ciepło, wilgoć i zaciszność a więc szafki pod zlewozmywakami, rejony przewodów wentylacyjnych.
Pająki – po zlokalizowaniu pajęczyn i owadów wykonujemy precyzyjny zabieg preparatem Vigonez spray na pająki. Pająki spotykamy najczęściej w miejscach zacisznych przy łączeniu się ścian.
Muchy – jesienią ich już praktycznie nie ma. Ale dają znać o sobie muszki octówki. Najbezpieczniej zastosować pułapki, które w ostatnim czasie pojawiły sie na rynku.
Mole spożywcze – to prawdziwa plaga naszych mieszkań w tym roku. Bardzo dobre efekty daje rozmieszczanie w pomieszczeniach z żywnością pułapek wabiących samce tych owadów. Mole spożywcze szczególnie lubią produkty sypkie ( mąka, cukier ) i grzyby suszone. Dlatego często trzeba przeglądać te produkty czy nie zagnieździły się w nich te owady.
W pomieszczeniach często można spotkać zielonego owada ( długość ok. 15 mm ) o przeźroczystych skrzydłach i złotych oczach. To złotook.

Jest to niezwykle pożyteczny owad zjadający owady szkodliwe żerujące na roślinach w ogrodzie. Jedna larwa zjada wiosną przez okres 2 tygodni ok. 400 mszyc. Ponadto żywi się przędziorkami, czerwcami i innymi owadami szkodliwymi. Nie niszczmy go a wręcz przeciwnie – stwórzmy mu warunki do przetrwania zimy. Wiosną z pewnością się odwdzięczy w naszym ogrodzie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *